Rozdiel v cenách starších bytov a novostavieb sa postupne zmenšuje. Záujemcovia o kúpu bytu v novostavbe by však okrem počiatočnej ceny mali brať do úvahy aj ďalšie, skryté náklady.
Podľa Karin Zápalovej z realitnej kancelárie Karin & Partners nie vždy platí, že náklady na údržbu a správu novostavby sú nižšie ako u staršej nehnuteľnosti. A to aj napriek nízkoenergetickým riešeniam a technológiám, ktoré nové stavby prinášajú.
Komfort za príplatok
„V minulosti boli lákadlom pre kupujúcich práve nízke náklady súvisiace s novostavbou,“ uviedla Zápalová s tým, že dnes developeri pred odovzdaním bytov upravujú okolie.
„Bývanie v takomto prostredí prináša so sebou komfort, za ktorý si vlastníci priplatia. V správcovskom poplatku sa stretávame s poplatkami za údržbu zelene, kosenie, či polievanie trávnikov,“ vysvetlila majiteľka realitnej kancelárie.
Bratislavský realitný trh sa rozhýbal, záujem je najmä o staršie byty
Náklady na bývanie sú nižšie v novopostavených rodinných domoch, ktoré musia spĺňať prísne energetické normy.
„Každá novostavba potrebuje ku kolaudácii energetický certifikát. Bývanie v novostavbe z nízkoenergetických materiálov s využitím potenciálu prírodných zdrojov energie je preto úspornejšie,“ vysvetlila.
Čo vplýva na náklady
Odborníci sa zhodujú, že napriek vyšším nákladom sa oplatí investovať do novostavby, ktorá využíva prírodné alebo obnoviteľné zdroje energií ako sú tepelné čerpadlá či solárne panely.
Na mesačnú výšku nákladov vplýva napríklad aj počet bytov v bytovom dome, vlastná kotolňa, spôsob kúrenia a chladenia či kvalita okien.
„V novostavbách s nižším počtom bytových jednotiek a s udržiavanou parkovou úpravou okolia sú mesačné náklady na správu a údržbu domu najvyššie,“ doplnila Zápalová.
Vlastníci nehnuteľností môžu znižovať svoje náklady predovšetkým úsporným režimom pri používaní vody, klimatizácie a kúrenia, ako aj využitím služieb efektívnej správcovskej spoločnosti.