Prvú etapu štvrte Vydrica v bratislavskom podhradí otvoria do konca roka. V rámci nej pribudne na realitný trh v Bratislave 207 bytov s rôznymi výmerami a dispozíciami a 19 retailových prevádzok. Kolaudačné rozhodnutie k prvej etape projektu, za ktorým stojí developer Lucron, očakávajú v najbližších dňoch.
„Okoloidúci už dnes môžu vidieť finálnu podobu fasád všetkých budov a poslednými úpravami prechádzajú aj dve nové ulice – Floriánska a Oeserova,“ približuje developer s tým, že na nábreží je už vo vysokom štádiu výstavby administratívna budova Vydrica Offices s A-čkovými kanceláriami na predaj.
Súčasťou prvej etapy je aj podzemná garáž, kde je časť parkovacích miest určená pre obyvateľov a časť pre verejnosť. Spoločnosť Vydrica Development zároveň začala s prípravnými prácami k výstavbe rezidenčnej budovy Vydrica V4. Súčasne s ňou zrealizujú aj prvú fázu obnovy pamiatky Vodná veža.
Floriánska hlavnou ulicou celej štvrte
V týchto dňoch dolaďujú posledné detaily na Floriánskej ulici, ktorá bude hlavnou ulicou celej štvrte. V rámci nej sú už zapustené veľkoformátové kvetináče pre výsadbu vzrastlých stromov, okolo ktorých je kamenná dlažba. Stredom sa bude tiahnuť mosadzný pás s textom básne Večerné svetlá od Jána Poničana.
Nad Floriánskou ulicou je nainštalovaný závesný systém pouličného osvetlenia. „Priamo na ulici budú zabudované aj boxy s pripojením na vodu, odpad a elektrinu pre prípadné stánky počas eventov, aby nebolo potrebné riešiť prívody z prevádzok,“ dodáva developer.
Projekt Vydrica v Podhradí pokračuje výstavbou administratívnej budovy na nábreží Dunaja
V exteriéri Vydrice sa striedajú tri rôzne fasády v rámci jednej budovy, čo podľa investora kopíruje a rešpektuje mierku Starého Mesta, kde je maximálna dĺžka jednej fasády 25 metrov. Hustota zástavby, výška domov a šírka ulíc má byť odvodená od pôvodnej štruktúry, ktorá sa vo Vydrici nachádzala.
Oporný múr obložený kamenným obkladom v sebe ukrýva búdky pre netopiere a dážďovníky, ako aj ďalšie prvky na podporu biodiverzity. V múre sú vstavané kvetináče so závlahou, z ktorých vyrastú popínavé rastliny a o niekoľko rokov pokryjú múr zeleňou.
Vodná veža, ľadové jamy a historický vodovod
Najväčšia koncentrácia historických fragmentov bude pri jednej z najvzácnejších pamiatok Bratislavy – Vodnej veži. Výrazným prvkom prvej etapy sú dve ľadové jamy, ktoré prešli citlivou rekonštrukciou. Tie sa v minulosti využívali na uchovávanie ľadu z krýh z Dunaja a slúžili ako prírodné chladničky.
Na Oeserovej ulici, ktorá sa tiahne ponad celú Vydricu, sa nachádza dokončená replika historického Kempelenovho vodovodu a ako súčasť nového oporného múru aj replika arzenálového múru. V priestore pod ulicou vzniká aj tzv. Kempelenov park, ktorý okrem zelene prinesie viacero herno-náučných prvkov.