Na Muchovom námestí v bratislavskej Petržalke dnes spustili výstavbu prvého mestského nájomného bytového domu.
Rozvoj nájomného bývania
Ako na dnešnom brífingu uviedla námestníčka primátora Bratislavy Lenka Antalová Plavuchová, po ukončení výstavby tu pribudne 103 nájomných bytov, pričom polovica z nich bude určená pre potreby náhradného nájomného bývania. Ako dodala, mesto má rozpracovaných niekoľko ďalších projektov na rozvoj nájomného bývania.
Prvé rodiny sa v Bratislave tešia z nového bývania, mestská nájomná agentúra chce obsadiť aj ďalšie byty
„Projekt finančne podporilo ministerstvo dopravy a Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB), vďaka ktorým sme získali financie na takmer 100-percentné pokrytie financovania výstavby,“ uviedla Plavuchová.
Doba trvania stavebných prác je približne 19 mesiacov
Ako doplnila štátna tajomníčka ministerstva dopravy Katarína Bruncková, obstarávací náklad v prípade 52 štandardných sociálnych nájomných bytov predstavuje približne 4 mil. eur.
Z tejto čiastky poskytlo ministerstvo sumu 2,4 mil. eur a úver zo ŠFRB predstavuje 1,6 milióna eur. Obstarávací náklad náhradných nájomných bytov je viac ako 4,1 mil. eur, pričom viac ako 2,5 mil. eur poskytne ministerstvo a zvyšok bude dofinancovaný mestom.
Ako doplnilo mesto v tlačovej správe, predpokladaná doba trvania stavebných prác je 19 mesiacov, teda do marca 2025.
Odhadované náklady je 11 mil. eur
Odhadované náklady stavby spolufinancovanej z dotácie Ministerstva dopravy SR a úveru zo ŠFRB predstavujú takmer 11 mil. eur.
„Mesto má zároveň v rôznom štádiu prípravy ďalších sedem bytových a polyfunkčných domov s 420 nájomnými bytmi, ktoré bude postupne realizovať v najbližších rokoch,“ dodala samospráva.
Problém s hľadaním si bývania v Bratislave môže byť minulosťou, pribudnúť má tritisíc bytov vrátane nájomných
Projekt vlastnej výstavby nájomného bytového domu je rozdelený na dva stavebné objekty s bytovými jednotkami.
„Počas prvej etapy bude vybudovaný rezidenčný objekt osempodlažnej bytovky s úžitkovou plochou 5 030 metrov štvorcových, ktorý bude pozostávať z 52 klasických nájomných bytov a 51 náhradných nájomných bytov pre reštituentov,“ uviedol magistrát.
Druhá etapa
V druhej etape projektu po výstavbe druhej bytovky by malo pribudnúť ďalších približne 50 nájomných bytov.
V lokalite mal pôvodne vzniknúť projekt komerčného bývania súkromného developera. Pozemok sa však podarilo opätovne získať do vlastníctva mestskej spoločnosti Metro Bratislava s cieľom revitalizovať areál priniesť do lokality okrem nájomného bývania aj nový verejný priestor.
„V rámci procesu participácie boli s obyvateľmi v susedstve odkomunikované nielen detaily výstavby, ale aj riešenia parkovania a úpravy verejného priestoru vo forme verejného parku a občianskej vybavenosti,“ doplnilo mesto.
Ďalšia výstavba
Hlavné mesto aktuálne vlastní 876 nájomných bytov, ďalších asi tisíc bytov je zverených do správy mestským častiam.
„Najbližšie k začatiu ďalšej výstavby má bytový dom na Terchovskej ulici, kde postupujeme v povoľovaní,“ priblížil magistrát. Ako dodal, v úvodných fázach sú projekty na Žitavskej a v Janíkovom dvore.
Prezidentka Čaputová opäť nepodpísala spornú novelu štátnej podpory nájomného bývania
K projektu na Žitavskej ulici má mesto ukončenú architektonickú štúdiu a prvé verejné predstavenie projektu, začína pracovať na projektovej dokumentácii a potrebných povoleniach. V prípade Janíkovho dvora majú ukončenú architektonickú súťaž projektu.
„Na konci tohto alebo začiatkom budúceho obdobia by sme radi začali s obnovou dvoch nevyužívaných bytových domov na Zámockých schodoch a na Velehradskej ulici, v ktorých vznikne spolu 16 bytov,“ poznamenalo mesto s tým, že v Záhorskej Bystrici rekonštrukciou pôvodného internátu získa do 75 nových bytov.
„Tento projekt je aktuálne pred podaním stavebného povolenia, pripravuje sa realizačný projekt,“ dodáva s tým, že predpokladajú, že s obnovou začnú v budúcom roku.