Výstavbu prvých bytových domov v areáli bývalého cukrovaru v Trnave odštartovala poklepaním základného kameňa spoločnosť United Industries. Podľa jej predsedu predstavenstva Eduarda Šeba v prvej etape budú k dispozícii štyri nízkopodlažné domy v ktorých bude 119 bytov, dokončené majú byť do dvoch rokov.
Prirodzené prepojenie s historickým centrom
V ďalších dvoch etapách pribudne ešte 425 bytov. Súčasťou investície bude aj vybudovanie okružnej križovatky na Cukrovej ulici, ktorá zabezpečí pripojenie novej obytnej zóny na miestne komunikácie. Územný plán umožňuje v tejto lokalite postaviť až viac ako 1160 bytov, podľa Šeba však pôjde o dlhší časový horizont.
Areál s rozlohou približne 22 hektárov v dotyku centra mesta je podľa spoluautora projektu zóny Pavla Zibrina výnimočnou lokalitou, ktorá môže zásadne ovplyvniť krajské mesto. Územie cukrovaru sa podľa neho prirodzene spojí so Štefánikovou ulicou a historickým centrom. Základná koncepcia využitia územia sa podľa neho začala rodiť ešte v roku 2008. Spoločnosť United Industries pre rozsiahly areál v blízkosti historického centra mesta dlhodobo hľadala využitie. V roku 2008 avizovaný príchod zahraničného investora zmarila finančná kríza.
Pamiatky ostanú zachované
Novostavby budú stáť v ochrannom pásme pamiatkovej rezervácie a národných kultúrnych pamiatok, za ktoré boli vyhlásené niektoré objekty historického cukrovaru. Tých sa nová výstavba žiadnym spôsobom nedotkne, zostanú zachované. Spoločnosť United Industries podľa Šeba hovorí o ich prípadnom využití na kultúrno-spoločenské účely s vedením mesta.
Cukrovar v Trnave mal bohatú minulosť. Po roku 1900 patril k najväčším cukrovarom v strednej Európe. V roku 1945 si podnik privlastnil štát, po roku 1990 bol sprivatizovaný formou kupónovej privatizácie. Spoločnosť United Industries v ňom definitívne zastavila výrobu cukru v roku 2004, podľa Šeba svojou kapacitou nemohol konkurovať zahraničným cukrovarom. Za národnú kultúrnu pamiatku bola v roku 2005 vyhlásená výrobná hala, sklad cukru a dve administratívne budovy.