Drevo formovalo spôsob nášho života a jeho história siaha až do rímskeho obdobia. Stavia sa z neho všetko od obdivuhodných výškových budov až po tie najúžasnejšie čínske chrámy.
História drevostavieb
Drevo, obľúbený stavebný materiál od pradávnych čias, hralo kľúčovú úlohu v histórii architektúry. V minulosti sa používalo na stavbu striech v rímskej a egyptskej civilizácii. Výnimočným príkladom kreatívneho využitia dreva na vytvorenie monumentálnej stavby je európsky neolitický dlhý dom, postavený okolo roku 6000 pred n. l., je. Napriek objavu bronzu a ocele, drevo nezaniklo, len zmenilo spôsob, akým ho v modernom stavebníctve využívame, posúvajúc sa k lepším riešeniam.
Najskôr len skrine, dnes už aj mrakodrapy
Kvôli svojej horľavosti a obmedzenej trvanlivosti tvorilo v minulosti drevo najmä priestory v interiéroch, vyrábal sa z neho nábytok a konštruovali fasády. Avšak inovácie v inžinierstve, ako například krížom lepené drevo (CLT), otvárajú dnes dvere už aj pre konštrukcie impozantných drevených mrakodrapov. Drevo, obzvlášť CLT, sa stáva preferovaným materiálom staviteľov nielen pre svoju ekonomickú výhodnosť, udržateľnosť, ale aj schopnosť odolať ohňu.
Drevo v modernom stavebníctve
Drevo je obnoviteľný zdroj. Kompenzuje uhlíkový vplyv budovy, čím je ekologicky priaznivejšie ako tradičné materiály. Inovatívne technické drevo ponúka rozsiahle možnosti v stavebníctve. Stále viac budov sa konštruuje z ťažkého dreva, čím sa posúvajú technologické hranice.
Úspechy v drevostavbách po celom svete
Príkladom inovácie je 9-poschodová budova Stadthaus v Londýne, postavená v roku 2009 výlučne z CLT panelov. Celosvetovo vyrastajú stále vyššie budovy z dreva, vrátane 14-poschodovej budovy v Nórsku s použitím 3D prefabrikovaných modulov a 18-poschodovej obytnej veže vo Vancouveri.
U našich susedov vo Viedni stojí budova HoHo vo Viedni v štvrti Seestadt. Je vysoká 84 metrov a má 24 poschodí. Jej výstavba stála 65 miliónov eur.
Drevená výšková budova s bytmi Wenlock Cross stojí rokov v Londýne. Najvyššia drevená budova na svete je Mjøstårnet v nórskom meste Brumunddal. Tento 85,4 metrov vysoký mrakodrap sa tak stal oficiálne najvyššou budovou z dreva na svete.
Drevodom vs. murovaný dom – je to remíza či debakel?
Protipožiarna odolnosť drevostavieb
Pri výbere stavebných materiálov sa zohľadňuje nie len protipožiarna bezpečnost budovy, ale aj jej ekologický vplyv. Drevo je horľavý materiál, a preto niektoré pravidlá pre stavby obmedzujú jeho použitie, a to najmä pri veľkých budovách. Pri výbere materiálu na stavbu je dôležité zohľadniť aj jeho schopnosť odolávať požiaru.
Požiar môže postihnúť akýkoľvek stavebný materiál, a preto je dôležité predvídať, ako sa daný správa, keď je dlhodobo vystavený ohňu. Drevo má tú výhodu, že požiarom rovnomerne zuhoľnatie, čo umožňuje presnejšie odhadovať jeho schopnosť odolávať zaťaženiu a predpokladať kolap počas požiaru. Zuhoľnatená vrstva pôsobí ako izolácia, čo obmedzuje prenos tepla do nedotknutej časti dreva.
Drevostavby na Slovensku
Aj na Slovensku sa začínajú objavovať viacpodlažné drevené budovy, otvárajúce nové možnosti pre ekologické a moderné bývanie. Hoci nie sú ešte priamymi konkurentmi svetovým obrovským dreveným stavbám, trend rastúcej popularity drevostavieb na Slovensku sa rozvíja.