Londýn zažil mnoho zmien a jeho architektúra to odráža. Medzi kamennými múrmi hradieb a modernými sklenenými vežami sa skrýva príbeh, ktorým sa pýši celé Anglicko. Po celý rok sa do tohto mesta zlievajú davy turistov, ktorí chcú zažiť všetko, čo ponúka jeho bohatá história a živá kultúra.
Londýn neláka len ikonickým Big Benom či Westminsterským opátstvom. Cestujme časom a poodhaľme architektúru, ktorá vie inšpirovať pri jeho ďalšej návšteve.
V Londýne sa stretávame s rozmanitými architektonickými štýlmi, ktoré odhaľujú jeho bohatú históriu a rozvoj. Christopher Wren, jedna z kľúčových postáv obnovy Londýna po veľkom požiari, zanechal v meste svoj významný odkaz v podobe paláca Hampton Court, Kensingtonského paláca a najmä Katedrály sv. Pavla. Baroková architektúra, ktorú reprezentujú tieto budovy, tvorí pevný základ londýnskej urbanistickej krajiny.
Georgiánske obdobie prineslo rozšírenie mesta za hranice City of London. Londýnske ulice sa začali plniť terasovitými domami s červenými tehlovými fasádami a symetrickým usporiadaním, čo vytvorilo charakteristický vzhľad georgiánskej architektúry.
Neskôr, v období regency, sa architektonický štýl posunul k elegantnejším a zložitejším dizajnom, ktoré charakterizuje biely štukový povrch. John Nash sa stal kľúčovou postavou tohto obdobia, čo sa prejavilo vo výstavbe Regent Street a prestavbe Buckinghamského paláca.
Nasledujúca viktoriánska éra priniesla výrazné zmeny v architektonickom štýle v reakcii na priemyselnú revolúciu a nárast prosperity. Majestátne stavby ako St. Pancras Station a Tower Bridge sú ikonickými príkladmi viktoriánskej architektúry, ktorá odzrkadľuje bohatstvo a zložitosť tohto obdobia.
Edwardiánska architektúra pokračovala v trende terasovitých domov, no s väčším dôrazom na priestor a pohodlie. Domy boli väčšie a postavené na väčších pozemkoch, a teda s priestrannejšími interiérmi. 20. a 30. roky 20. storočia priniesli éru Art Deco, ktorá vyzdvihla moderné a elegantné dizajny, ako je to viditeľné na staniciach metra alebo v rezidenčných budovách v štýle Art Deco v St John’s Wood.
Povojnová architektúra zasiahla Londýn v 50. rokoch 20. storočia, kedy museli byť niektoré časti mesta prestavané po bombardovaní počas druhej svetovej vojny. Vznikali výškové bloky ako Barbican alebo Trellick Tower, ktoré boli reakciou na potrebu rýchleho a efektívneho bývania pre obyvateľov mesta.
V posledných desaťročiach sme svedkami výstavby budov smerom nahor. Ale nie sú to už tie praktické, sterilné konštrukcie 60. a 70. rokov. Väčšina nových budov vzniká na miestach, kde pôvodne stáli iné budovy, alebo v rámci väčších developerských projektov ako je Barking Riverside. 20. storočie znamenalo obrovskú architektonickú premenu Londýna. Architekti experimentovali s novými štýlmi a materiálmi, pričom Londýn bol na čele tejto revolúcie. Za spomenutie stojí budova One Poultry, výrazná svojou zmesou farieb, materiálov a foriem. Pripomína nám, že architektúra tu nikdy nezostáva na mieste. Toto eklektické zakončenie je jasným príkladom dynamického ducha, ktorý formoval Londýn v druhej polovici 20. storočia.