Drevo je obľúbeným zdrojom stavebného materiálu už tisícky rokov. Pílením, frézovaním a inými technickými procesmi sa mení a uplatňuje vo výrobkoch, nábytku a architektúre. Tieto procesy však niekedy môžu zmeniť základné línie štruktúry dreva. Kmene sa môžu rozštiepiť, štruktúra vlákien sa môže zmeniť a niektoré dreviny, ako napríklad dub a céder, sa ľahko zmenšujú, zatiaľ čo iné sa môžu stať nepoddajnými.
Tieto skutočnosti viedli k skúmaniu celodrevených foriem v starobylých stavbách, ako sú napríklad zruby, ktoré vrstvili drevo v rôznych prierezoch, aby vytvorili profily domov. Prostredníctvom dizajnu možno použitím kmeňov alebo konárov stromov v ich celku zdôrazniť ich vrodené mechanické vlastnosti pre konštrukčnú udržateľnosť. Hoci tieto postupy v súčasných stavebných technikách pomerne absentujú, nové technologické inovácie rozširujú perspektívy drevostavieb v architektúre.
Najlepšie a najhoršie mestá v Európe z hľadiska ekologickej dopravy
Drevené konštrukcie sú efektívne pre projekty, kde je hmotnosť dôležitým faktorom. Niektoré spoločnosti a výskumné ústavy sa zameriavajú na využitie prírodných foriem dreva vo forme stĺpov, nosníkov, väzníkov, krovov a iných konštrukcií.
V projekte s názvom Wood Chirp Barn navrhlo a postavilo päť študentov zakrivený prístrešok z dreva, pričom strešná konštrukcia využívala bukové konáre. Tieto konáre boli naskenované a spracované robotickým ramenom. Týmto spôsobom sa preskúmala možnosť využitia prirodzených foriem dreva v architektúre.
Na Katedre architektúry Massachusettského technologického inštitútu je výskumný tím, ktorý študuje využitie stromových vidlíc ako nosných spojov v konštrukciách. Tím sa zameriava na miesta, kde sa strom delí na dve časti v tvare písmena Y. Tieto vidlice obsahujú silné vlákna, ktoré môžu byť využité v architektúre na vytváranie konzolových spojov, podobne ako v prírode. Vedci sa snažia zachovať prirodzenú geometriu dreva a jeho vnútornú štruktúru.
Sila farby v architektúre
Digitálne technológie, robotika a štúdie dreva posúvajú hranice jeho využitia v architektúre. Ukazujú, že rozšírenie využitia prírodných foriem dreva v architektúre nielenže vytvára jedinečné štruktúry, ale aj prispieva k udržateľnosti životného prostredia.