6 ikonických budov sveta, ktoré určite chcete vidieť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ikonické budovy sveta
gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Vybrať len 6 budov sveta nie je jednoduché. Každý kút skrýva svoje vlastné architektonické skvosty, preto vyberáme tie, ktoré kombinujú jedinečnú architektúru, historický význam aj technické inovácie. A nielen to. Sú aj krásne!

Zámok Neuschwanstein – najfotografovanejší hrad sveta

ikonické budovy sveta
gettyimages.com

Zámok Neuschwanstein, známy ako „Nový labutí kameň“, je jedným z najfotografovanejších hradov na svete. Postavený bol v 19. storočí pre kráľa Ľudovíta II., ktorý na ňom strávil iba 11 nocí. Zámok, inšpirovaný operami Richarda Wagnera, mal byť honosným projektom s 200 miestnosťami, no po Ľudovítovej smrti zostalo dokončených len 12. Aj keď pôsobí stredovekým dojmom, je technologicky vyspelý: má elektrické zvončeky, teplovzdušné kúrenie a dokonca výťah. Počas druhej svetovej vojny slúžil ako sklad umeleckých diel ukoristených nacistami. Jeho ikonický vzhľad inšpiroval aj dizajn zámku Šípkovej Ruženky v Disneylande.

Hagia Sophia – symbol kresťanstva a islamskej kultúry

ikonické budovy sveta
gettyimages.com

Hagia Sophia v Istanbule je monumentálna stavba, ktorá odzrkadľuje históriu zrodenú zo spojenia byzantskej a islamskej kultúry. Postavená bola za neuveriteľných 5 rokov (532–537) a jej ikonická kupola s priemerom 31 metrov bola technickým zázrakom až do 15. storočia. Hradba prežila zemetrasenia aj stáročia historických zmien – od byzantskej katedrály cez osmanskú mešitu až po múzeum. V roku 2020 opäť získala štatút mešity. „Plačúci stĺp“, známy pre svoju liečivú moc, aj materiály použité na jeho stavbu zo starovekého chrámu Artemis, pridávajú na jej mystike. Hagia Sophia nie je len architektonický skvost, ale aj svedectvo o pretrvávajúcej sile a kráse kultúrneho dedičstva.

Chrysler Building – najvyššia tehlová legenda

ikonické budovy sveta
gettyimages.com

Chrysler Building, ikonický mrakodrap New Yorku postavil Walter Chrysler po odkúpení projektu od Williama Reynoldsa. V roku 1930 sa stal prvým mrakodrapom nad 300 metrov a najvyššou tehlovou budovou sveta. Dodnes neplatí dane, pretože pozemok patrí škole Cooper Union. Vyniká Art Deco štýlom, oceľovými orlami a korunou zo 7 oblúkov. Objavil sa v mnohých filmoch vrátane Dňa nezávislosti, Godzilly a Armagedonu.

Burj Khalifa – tajomstvá najvyššej budovy sveta

ikonické budovy sveta
gettyimages.com

Burj Khalifa, najvyššia budova sveta, sa týči do výšky 829,8 metra a má 163 poschodí nad zemou, 304 hotelov a 900 apartmánov. Jej dizajn inšpirovaný kvetom Hymenocallis sa prejavuje v elegantnom tvare centrálneho jadra. Budova drží niekoľko rekordov, napríklad najvyššie obývané poschodie, najdlhší výťah či najvyššie položenú reštauráciu – Atmosféra na 122. poschodí. Udržateľnosť bola pri jej výstavbe kľúčová, ročne recykluje 56 miliónov litrov vody na zavlažovanie, chladenie a fontány. Jej vežu vidieť z 95 km a zaujímavosťou je možnosť pozorovať západ slnka dvakrát – z nižších poschodí a z vyhliadkovej terasy. Burj Khalifa je aj galériou umenia so stovkami diel svetových a miestnych umelcov, z ktorých mnohé boli vytvorené špeciálne pre túto budovu.

Tádž Mahal – symbol večnej lásky

ikonické budovy sveta
gettyimages.com

Tádž Mahal, symbol večnej lásky, je jednou z najfascinujúcejších stavieb sveta. Toto mauzóleum postavil cisár Shah Jahan na počesť svojej milovanej manželky Mumtaz Mahal. Vyrobené je z bieleho mramoru, ktorý mení farbu podľa svetla. Je dokonale symetrický, má majestátnu kupolu a nádherné záhrady s bazénom odrážajúcim nebo. Na stavbe pracovalo 20 000 remeselníkov počas 22 rokov, pričom materiály privážali z celej Indie a Ázie. Tádž Mahal uchvacuje aj detailami – od mriežkovaných okien až po intarzované vzory a kaligrafiu, ktoré mu dodávajú jedinečný charakter. Tento monument lásky a dokonalosti je právom zapísaný medzi nové divy sveta a svetové dedičstvo UNESCO.

Opera v Sydney – ikona Austrálie

ikonické budovy sveta
gettyimages.com

Opera v Sydney je jednou z najikonickejších stavieb sveta a neodmysliteľným symbolom Austrálie. Bola otvorená v roku 1973. Jej strecha pripomínajúca mušle je pokrytá viac ako miliónom dlaždíc v lesklej bielej a krémovej farbe. Ročne hostí vyše 1 600 predstavení a privíta viac ako 8,2 milióna návštevníkov. Vedeli ste, že Arnold Schwarzenegger tu v roku 1980 vyhral finále Mr. Olympia? Alebo že klimatizácia opery využíva morskú vodu z prístavu cez 35 km potrubí? Navyše, jej spotreba elektriny zodpovedá potrebám mesta s 25 000 obyvateľmi. Večer sa strechy „mušlí“ premieňajú na plátna pre svetelné show, ako festival Vivid Sydney. Táto turistická destinácia číslo jeden je otvorená takmer nepretržite, s výnimkou Vianoc a Veľkého piatku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať