V rámci cezhraničného projektu CROSS-E vzniknú vysokovýkonné nabíjacie stanice v celej Európe. Spoločnosti Allego, Emobility Solutions, GreenWay a Petrol Group ich vybudujú v blízkosti kľúčových cestných koridorov a prístavov.
Investícia za 130 miliónov eur
Dohromady nainštalujú 911 vysokovýkonných nabíjacích bodov (150 kW a 350 kW) na 239 lokalitách určených pre ľahké aj ťažké úžitkové elektrické vozidlá. V rámci projektu bude do infraštruktúry investovaných 130 miliónov eur s celkovým grantom 34,45 milióna eur od Európskej únie. Ukončenie projektu je naplánované na október 2026.
V EÚ neposkytuje žiadne stimuly na nákup elektromobilov len šesť krajín, Slovensko je medzi nimi
„Európska únia týmto ambicióznym projektom podporuje novú dôležitú etapu dekarbonizácie mobility v Európe, najmä prostredníctvom budovania nabíjacej infraštruktúry pre elektrické ťažké úžitkové vozidlá, a to práve v čase, keď na trh prichádzajú prvé dostupné nákladné autá a ťahače. Spolu so štyrmi lídrami elektrifikácie dopravy zo súkromného sektora sme odhodlaní dosiahnuť ciele Zelenej dohody v prospech občanov únie a hospodárskych subjektov,“ uviedol člen Európskej komisie a šéf sekcie alternatívnych palív v Európskej agentúre pre klimatickú infraštruktúru a životné prostredie Richard Ferrer.
Pôsobenie v ôsmich členských štátoch EÚ
Štyri subjekty vybrané pre CROSS-E budú pôsobiť v ôsmich členských štátoch Európskej únie, ide o Chorvátsko, Maďarsko, Poľsko, Slovensko, Slovinsko, Belgicko, Taliansko a Holandsko. Spolu nainštalujú 838 dobíjacích miest pre ľahké (150 – 350 kW) a 73 pre ťažké úžitkové vozidlá (350 kW).
Tri výrobné závody z automobilového odvetvia dostanú od štátu investičnú pomoc za takmer 27 miliónov eur
Nabíjacie stanice budú dôkladne dodržiavať nariadenie Európskej komisie o infraštruktúre pre alternatívne palivá, ktoré zaručuje neobmedzený verejný prístup k nabíjacej infraštruktúre. Všetky miesta budú prístupné verejnosti 24 hodín denne, 7 dní v týždni a budú podporovať roaming a otvorené platobné metódy.