Spoločnosť Dejong Slovakia spustila vo štvrtok 3. októbra výstavbu nového závodu v Prešove. Ambíciou holandskej spoločnosti je v priestoroch CTPark Prešov Sever vytvoriť najmodernejší a svetovo najväčší závod na výrobu nerezových zásobníkov teplej vody.
Nový výrobný závod bude mať konečnú kapacitu milión zásobníkov ročne. Firma na tento účel plánuje vytvoriť stovky pracovných miest. Pri spustení závodu, plánovanom na začiatok roka 2026, chce zamestnať prvých 150 až 200 ľudí. Výrobky z prešovské závodu budú dodávané nielen v rámci Európy, ale aj do USA, Kanady, Japonska, či Austrálie.
Najväčší svetový závod svojho typu
Nový závod spoločnosti Dejong, ktorá pôsobí ako samostatná obchodná jednotka v rámci Rheem Global Water, vyrastie v priestoroch CTPark Prešov Sever na pozemku s rozlohou 43,5 hektára s takmer 30-tisíc metrami štvorcovými (m2) výrobnej plochy a takmer 3 300 m2 kancelárskej plochy.
Východ Slovenska získal ďalšieho významného investora, nový závod v Prešove by mal priniesť 500 pracovných miest
„Prichádzame do Prešova, aby sme postavili najväčší svetový závod na výrobu nerezových zásobníkov na teplú vodu, ktoré budú používané pri tepelných čerpadlách, a tým prispeli k udržateľnejšej lepšej budúcnosti a lepšiemu životnému prostrediu,“ uviedol výkonný riaditeľ Rheem Europe Arno La Haye.
Vhodná lokalita a kvalifikovaná pracovná sila
Dejong si podľa neho vybral východné Slovensko pre vhodnú lokalitu a kvalifikovanú pracovnú silu.
„To sú racionálne dôvody. Tým druhým je pocit, ktorý sme mali a prijatie, ktoré sa nám tu dostalo od prvého momentu, keď sme sem prišli, či už od samosprávy a orgánov na lokálnej, alebo regionálnej úrovni. Práve spolupráca, ktorú sme hľadali a o ktorú nám ide pri našich lokáciách, sme cítili od prvého dňa a to bola jedna z najdôležitejších vecí, prečo sme sa rozhodli umiestniť investíciu práve tu,“ vysvetlil Arno La Haye.
Východ získal ďalšieho investora, popredná čínska spoločnosť postaví na Slovensku svoj prvý závod v Európe
Podľa primátora mesta Prešov Františka Oľhu pri zisku tejto investície uspelo Slovensko v konkurencii Rumunska, Maďarska a Poľska.
„Prvýkrát vzniká priemyselný park v katastri mesta Prešov a je to prvá významná investícia v tomto priemyselnom parku. Z hnedého parku sa stáva zelený, a tým pádom od začiatku sme už zhruba rok v kontakte s ľuďmi, ktorí stavbu pripravujú a budú realizovať. Vždy keď sa na niečo opýtali, odpovedali sme kladne a rýchlejšie ako v iných regiónoch a to na konci dňa rozhodlo,“ myslí si Oľha.
Výstavba má trvať zhruba rok
Ako ďalej uviedol, do Prešova prichádza spoločnosť s veľkou históriou, ktorá prináša najmodernejší závod.
„Bude to ultramoderná, vysoko robotizovaná pracovná linka. Dokonca historicky prvýkrát uplatnia koncept, kde nebude žiadny vysokozdvižný vozík, všetko bude robotizované a pohyb jednotlivých produktov bude absolútne synchronizovaný. Je to obrovská investícia, veľká príležitosť pre kvalitné zamestnávanie a hlavne produktom ďalší prínos pre ekológiu a pre trvalo udržateľnú energetiku celej Európy a sveta,“ skonštatoval primátor Prešova.
Kompletné ukončenie výroby eBike pohonov je pre Prešovský kraj nečakané, rozhodnutie spoločnosti Bosch ich mrzí
Výstavba nového závodu má trvať zhruba rok. Prevádzku plánujú spustiť na začiatku roku 2026. Spoločnosť chce po dokončení závodu vytvoriť postupne stovky pracovných miest, pričom prvé nábory už prebiehajú a budú pokračovať v nasledujúcich mesiacoch. Obsadené sú už kľúčové manažérske pozície.
„Pri spustení závodu plánujeme v rámci prvej etapy mať zamestnaných od 150 až do 200 ľudí na rôznych pozíciách,“ skonštatoval riaditeľ závodu Dejong Slovakia Lee Fletcher. „Budeme potrebovať ľudí do výroby, ktorí budú pracovať manuálne, ale takisto odborníkov na robotiku, mechaniku, zváračov, čiže verím, že mnohí si tu nájdu uplatnenie,“ dodal Arno La Haye. Výšku investície nekonkretizoval, uviedol však, že je vyššia ako doteraz medializovaných 60 miliónov eur.
Spoločnosť Dejong bola založená v roku 1859 a má sídlo v Gorredijku v Holandsku, kde prevádzkuje svoju výrobnú lokalitu a svoje Európske technologické centrum. Obe prevádzky sú zamerané na udržateľné produkty a optimalizáciu výrobných procesov.
Spoločnosť sa zaoberá inováciami a produktmi, ktoré znižujú závislosť od uhlíkových paliv. Od akvizície spoločnosťou Rheem v roku 2022 Dejong zdvojnásobil svoju výrobnú kapacitu a výroba na Slovensku má spoločnosti umožniť ďalej rozširovať vedúce postavenie na európskom trhu.