Kompletné ukončenie výroby eBike pohonov je pre Prešovský kraj nečakané, rozhodnutie spoločnosti Bosch ich mrzí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Bosch ebike trekking bcn my2022 jmv_1624.jpg
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ukončenie výroby eBike pohonov spoločnosti Bosch v priemyselnom parku Záborské pri Prešove od marca tohto roka nepríjemne prekvapilo mestskú aj krajskú samosprávu. Rozhodnutie spoločnosti ich mrzí. Uviedli to vo svojich stanoviskách pre agentúru SITA.

Podpora investícií

Ako informovala Lea Lehotská z oddelenia komunikácie Úradu Prešovského samosprávneho kraja, minuloročný príchod firmy Bosch vnímali v kraji ako investíciu strategického významu.

Preto nás mrzí, že z kraja odchádza firma, ktorá má v sebe zakódovanú vysokú spoločenskú zodpovednosť a v lokalitách, kde je etablovaná, hrá významnú rolu,“ skonštatovala Lehotská s tým, že PSK sa posledné roky intenzívne venuje podpore investícií v kraji, príprave podkladov pre investorov, následnej podpore v oblasti dopravnej infraštruktúry a taktiež prepojeniu na duálne vzdelávanie. „Pravidelne sa stretávame s investormi, preto môžeme povedať, že do Prešovského kraja prichádzajú ďalšie ohlásené investície, ktoré zamestnajú stovky ľudí,“ dodala bez konkretizovania.

Neočakávaný krok

Podľa hovorcu mesta Prešov Michala Hudáka investor už dlhšie avizoval zastavenie veľkej investície, avšak kompletné ukončenie výroby pri Prešove bolo pre radnicu nečakané.

Podobne, ako aj zvyšok verejnosti, sme sa o zrušení výroby dozvedeli iba v pondelok. Tento krok sme nečakali aj s ohľadom na to, že výroba za pár mesiacov plynulo a bezproblémovo nabehla na očakávanú kapacitu,“ skonštatoval Hudák. „Takéto rozhodnutie nás veľmi mrzí, a to aj skrz to, že ako samospráva sme s investorom pracovali na dobrej komunikácii. Zabezpečili sme extra zmeny v našej verejnej doprave, aby nadväzovali na požiadavky a harmonogram pracovných zmien v závode Bosch a uľahčili tak nielen Prešovčanom, ale aj celému regiónu lepší prístup do zamestnania,“ dodal hovorca mesta.

Trhové faktory

Podľa vyjadrenia spoločnosti Bosch, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca Group CZ and SK Pavel Roman, za rozhodnutím o ukončení výroby stoja len a iba trhové faktory a Bosch naďalej vníma Prešov ako zaujímavý hospodársky región. Ministerstvo hospodárstva SR v reakcii na ukončenie výroby spoločnosti Bosch pri Prešove taktiež zdôraznilo, že podnikanie firmy ovplyvnil klesajúci dopyt po elektrobicykloch.

Podľa rezortu spoločnosť preto urobila strategické rozhodnutie, že nebude rozširovať svoje výrobné prevádzky, čím sa zastavili aj rokovania o potenciálnej investícii pri obci Záborské na východnom Slovensku. Bosch zároveň podľa rezortu potvrdil, že zastavuje výrobu aj vo svojom existujúcom závode v Petrovanoch, čo tiež súvisí s poklesom dopytu.

Tisíce pracovných miest

Investíciu spoločnosti Bosch oznámil vtedajší minister hospodárstva Richard Sulík ešte v lete roku 2022. Podľa jeho vtedajšieho vyjadrenia mala firma v priemyselnom parku Záborské pri Prešove zamestnať 4 000 ľudí.

Oficiálne potvrdenie investície prišlo až v októbri toho istého roku, keď už rezort hospodárstva viedol Karel Hirman. Už sa však nehovorilo o vytvorení 4 000 pracovných miest ale len o 400 pozíciách. Bosch sa vtedy rozhodol zriadiť prevádzku v prenajatých priestoroch.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Karel HirmanLea LehotskáMichal HudákRichard Sulík
Firmy a inštitúcie BoschMH Ministerstvo hospodárstva SRPSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)