Prechod na nízkouhlíkovú ekonomiku bude zmysluplný iba vtedy, ak zachováme domáci európsky priemysel aj energetiku a najmä pracovné miesta v nich. Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) v tejto súvislosti na sociálnej sieti vyzýva k nákladovo efektívnym riešeniam a premyslenej politike, ktorá nájde rovnováhu medzi ochranou klímy a drahou transformáciou priemyslu.
Pomôcť domácim podnikom musí pritom efektívne využívanie finančných nástrojov, akými sú Inovačný a Modernizačný fond alebo Plán obnovy a odolnosti SR.
Tarabovo ministerstvo potvrdilo splnenie emisných limitov pre novú lakovňu v nitrianskej automobilke Jaguar Land Rover (foto)
„Kľúčom úspechu pri tejto transformácii bude nielen spolupráca medzi podnikateľským sektorom a vládou, ale aj pripravenosť Slovenska na čerpanie prostriedkov z Európskej únie,“ vyzdvihol prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga.
Ministerstvo životného prostredia plánuje v budúcom roku vyčleniť asi 300 miliónov eur na ďalšiu zelenú transformáciu podnikov
Green Deal je stratégiou Európskej únie na dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050. Jej cieľom je zníženie emisií skleníkových plynov v energetike, doprave, poľnohospodárstve a priemysle, podpora zelených inovácií, nových pracovných miest v ekologických odvetviach a zlepšenie kvality života. Únia prijala viaceré nástroje, ktoré podporujú prechod na čisté energie a zníženie emisií, či už v rámci reformy systému obchodovania s emisiami alebo investícií do obnoviteľných zdrojov energie.
Duslo avizuje ďalšiu investíciu do ekologizácie výroby, pokles emisií by mal byť takmer stopercentný
Zelená dohoda však vyvolala aj kritiku, a to najmä v súvislosti s často jednostrannými opatreniami únie v oblasti životného prostredia a vysokými nákladmi pre podniky, ktoré ohrozujú ich konkurencieschopnosť. Od novej komisie aj parlamentu preto priemysel očakáva pragmatickejší pohľad a najmä realistickejší a efektívnejší prechod od “slov k činom”.