Republiková únia zamestnávateľov vyzýva na vyvážený prístup k ochrane klímy a priemyselnej transformácii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Green energy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Prechod na nízkouhlíkovú ekonomiku bude zmysluplný iba vtedy, ak zachováme domáci európsky priemysel aj energetiku a najmä pracovné miesta v nich. Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) v tejto súvislosti na sociálnej sieti vyzýva k nákladovo efektívnym riešeniam a premyslenej politike, ktorá nájde rovnováhu medzi ochranou klímy a drahou transformáciou priemyslu.

Pomôcť domácim podnikom musí pritom efektívne využívanie finančných nástrojov, akými sú Inovačný a Modernizačný fond alebo Plán obnovy a odolnosti SR.

„Kľúčom úspechu pri tejto transformácii bude nielen spolupráca medzi podnikateľským sektorom a vládou, ale aj pripravenosť Slovenska na čerpanie prostriedkov z Európskej únie,“ vyzdvihol prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga.

Green Deal je stratégiou Európskej únie na dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050. Jej cieľom je zníženie emisií skleníkových plynov v energetike, doprave, poľnohospodárstve a priemysle, podpora zelených inovácií, nových pracovných miest v ekologických odvetviach a zlepšenie kvality života. Únia prijala viaceré nástroje, ktoré podporujú prechod na čisté energie a zníženie emisií, či už v rámci reformy systému obchodovania s emisiami alebo investícií do obnoviteľných zdrojov energie.

Zelená dohoda však vyvolala aj kritiku, a to najmä v súvislosti s často jednostrannými opatreniami únie v oblasti životného prostredia a vysokými nákladmi pre podniky, ktoré ohrozujú ich konkurencieschopnosť. Od novej komisie aj parlamentu preto priemysel očakáva pragmatickejší pohľad a najmä realistickejší a efektívnejší prechod od “slov k činom”.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Kiraľvarga
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaRUZ Republiková únia zamestnávateľov