Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora (AHK Slowakei) nemá informácie o tom, že by niektoré nemecké podniky chceli stiahnuť časť svojej výroby zo Slovenska späť do Nemecka. Na takéto riziko prednedávnom upozornila Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD).
Dôvodom by mala byť nedostatočná podpora priemyslu zo strany štáty v súvislosti s energetickou krízou. Odchod významných investorov by pritom podľa zväzu mal výrazný dopad na zamestnanosť na Slovensku.
Vysoké ceny energií
Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca komory Markus Halt, podľa ich nedávneho prieskumu nie je aktuálne pre osem z desiatich spoločností s nemeckým kapitálom premiestnenie výroby témou.
Podpora priemyslu zo strany štátu je nedostatočná, niektoré nemecké podniky zvažujú stiahnutie výroby zo Slovenska
Faktom však podľa neho je, že vysoké ceny energií sú pre biznis veľkým rizikom a prevažná väčšina respondentov uvádzala rastúce ceny energií ako jedno z najväčších podnikateľských rizík.
„Ale nevieme, či by presun do Nemecka bol riešením problémov, pretože v Európe máme podobne vysoké ceny energie,“ zhodnotil.
Optimalizácia dodávateľských reťazcov
Čo sa týka príchodu nových investorov, v tomto prípade zohráva dôležitú úlohu optimalizácia dodávateľských reťazcov a nedostatok odborných pracovných síl.
APZD pred niekoľkými dňami informovala, že ak Slovensko v čo možno najkratšom čase neprijme a nespustí také podporné schémy, ktoré budú porovnateľné s okolitými priemyselnými štátmi, bude veľmi ťažké udržať v slovenskom priemysle výrobu a zamestnanosť. Na urýchlenú reakciu vyzývajú štát aj zamestnávatelia.
Nálada nemeckých exportérov sa zlepšila, index vývozných očakávaní oproti októbru výrazne stúpol
Tí veria, že Národná rada SR schváli budúcoročný štátny rozpočet a otvorí sa tak cesta na pomoc podnikateľom. „Práve fungujúca ekonomika je predpokladom toho, aby podniky a domácnosti toto krízové obdobie prečkali s čo možno najmenšími negatívnymi dopadmi,“ zhodnotil tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták.