Podpora priemyslu zo strany štátu je nedostatočná, niektoré nemecké podniky zvažujú stiahnutie výroby zo Slovenska

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PRIEMYSEL: Logistické centrum vo Volkswagene
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Niektoré nemecké podniky si chcú stiahnuť veľkú časť výroby späť do Nemecka. Takéto indície má Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD).

Dopad na zamestnanosť na Slovensku

Dôvodom by mala byť nedostatočná podpora priemyslu zo strany štáty v súvislosti s energetickou krízou. Odchod významných investorov by pritom podľa zväzu mal výrazný dopad na zamestnanosť na Slovensku.

Viac o téme: Energetická kríza

Pokiaľ Slovensko v čo možno najkratšom čase neprijme a nespustí také podporné schémy, ktoré budú porovnateľné s okolitými priemyselnými štátmi, bude veľmi ťažké udržať výrobu a zamestnanosť v slovenskom priemysle. Už teraz máme indície, že niektoré napríklad nemecké podniky si chcú stiahnuť veľkú časť výroby späť do Nemecka. To by mohlo negatívne zasiahnuť aj na ne napojené subdodávateľské firmy a vyvolať u nás vlnu prepúšťania,“ uviedol pre agentúru SITA generálny sekretár APZD Andrej Lasz.

Pomoc pre zamestnávateľov je nevyhnutná

Na urýchlenú reakciu vyzývajú štát aj zamestnávatelia. Tí veria, že Národná rada SR schváli budúcoročný štátny rozpočet a otvorí sa tak cesta na pomoc podnikateľom.

Pevne veríme, že tak ako vláda, si aj poslanci v parlamente uvedomia závažnosť situácie, v ktorej sa dnes nachádza naša krajina. Práve fungujúca ekonomika je predpokladom toho, aby podniky a domácnosti toto krízové obdobie prečkali s čo možno najmenšími negatívnymi dopadmi,“ zhodnotil tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošták.

Prípadné neschválenie rozpočtu by podľa neho malo jednoznačne veľmi negatívny dopad, nakoľko by znamenalo, že žiadne z vládou avizovaných podporných opatrení, ktoré cielia na pomoc domácim podnikom, by nebolo v budúcom roku v praxi realizovateľné. Neúmerne rastúce náklady za energie, v súvislosti s energetickou krízou, by tak podľa Hoštáka museli znášať podniky bez akejkoľvek pomoci zo strany štátu. To zamestnávatelia považujú za krajne neprípustné.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej LaszMartin Hošták
Firmy a inštitúcie APZD Asociácia priemyselných zväzov a dopravyNárodná rada SRRUZ Republiková únia zamestnávateľov