Európsky parlament rozhodol o znižovaní emisií CO2, výrobcovia budú musieť splniť celosvetovo najambicióznejšie ciele

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
emisie, autá
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.

    Výrobcovia nákladných vozidiel a autobusov v Európskej únii budú musieť splniť celosvetovo najambicióznejšie ciele znižovania emisií CO2. Rozhodol o tom Európsky parlament.

    Nižšie emisie

    Do roku 2030 totiž musia byť emisie CO2 nových vozidiel aspoň o 45 % nižšie ako v rokoch 2019 až 2020. Na splnenie týchto cieľov bude pritom podľa Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA) potrebná úplná a systematická transformácia celého ekosystému ťažkej dopravy.

    „Pre výrobcov nákladných vozidiel a autobusov nie je otázkou či, ale ako rýchlo dokážu dekarbonizovať. Postupne prinesú také vozidlá a technológie, vďaka ktorým bude európska cestná doprava do roku 2040 zbavená fosílnych palív,“ uviedla generálna riaditeľka ACEA Sigrid de Vries.

    Ako však zdôraznila, ak nepríde k zmene vonkajších podmienok, nielenže to spomalí ekologický prechod celého sektora, ale zároveň aj ohrozí jeho globálnu konkurencieschopnosť.

    Výrobcovia už dnes investujú miliardy eur do technológií s nulovými emisiami pre vozidlá s elektrickým a vodíkovým pohonom.

    Chýbajúca infraštruktúra

    Hlavnými prekážkami prechodu sú však takmer chýbajúca infraštruktúra nabíjania a dopĺňania a taktiež nedostatok účinných systémov stanovovania cien uhlíka a podporných opatrení na nahradenie konvenčných modelov alternatívami s nulovými emisiami.

    „Výrobcovia robia maximum pre dekarbonizáciu, ale spoliehajú sa na podmienky, ktoré sú do značnej miery mimo ich kontroly. Tvorcovia politiky to musia uznať v nariadení o emisiách CO2 a zabezpečiť stimulačný politický rámec, ktorý urýchli ekologický prechod cestnej dopravy,“ poukázala Sigrid de Vries.

    ACEA podľa nej žiada každoročné monitorovanie podmienok prechodu na technológie s nulovými emisiami na úrovni členských štátov.

    Ďalšie k téme

    Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
    Viac k osobe: Sigrid de Vries
    Firmy a inštitúcie: ACEA Európske združenie výrobcov automobilovEP Európsky parlamentEU Európska únia