Tento rok bol pre vinohradníkov a vinárov z klimatického pohľadu jeden zo štandardných. Ročník bude priať na základe celosezónneho počasia skôr bielym vínam, hlavne aromatickým odrodám.
„Po obdobiach výkyvov sme mali úplne normálny priebeh ročníka,“ konštatovala pre agentúru SITA výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska (ZVVS) Jaroslava Kaňuchová Pátková.
Začiatkom roka sucho spôsobilo, že sa vinič prebúdzal neskôr, čo ho ušetrilo od jarných mrazov, ktoré postihli ovocinárov.
„Leto bolo teplé, ale nie s extrémnymi teplotami, takže hrozno pekne vyzrievalo a naberalo cukornatosť. Noci boli dostatočne chladné, takže neprichádzalo k odbúraniu kyselín, ktoré vínu, hlavne bielemu, zabezpečujú iskrivosť, sviežosť a harmóniu,“ pokračovala Kaňuchová Pátková.
Dariť sa bude hlavne bielym vínam
Oberačky prvých odrôd začali 9. septembra, muškáty, iršaje aj mullerky boli s cukornatosťami okolo 17 NM (normalizovaného muštomeru), a kyselinami na úrovni 6,5 g/l.
Vinári sa pre zavreté hotely a reštaurácie dostanú do existenčnej krízy. Čo ich ešte môže zachrániť?
„Ostatné biele odrody dosahovali pri zbere cukornatosť okolo 12 – 23 NM. Tento ročník bude priať skôr bielym vínam, hlavne aromatickým odrodám. Budú to vína skôr na rýchle vypitie do jedného roka ako na archiváciu,“ doplnila výkonná riaditeľka ZVVS.
Problém robila len čierna hniloba
Tlak chorôb múčnatky aj perenospóry v porovnaní s predchádzajúcim ročníkom bol vyšší, ale nič čo by nevedeli vinohradníci zvládnuť.
Situácia v slovenskom vinohradníctve je vážna, vinári predstavili päť bodov na jeho záchranu
„Zdravotný stav pri zbere bol 95 % zdravého hrozna. Jedinou výnimkou bol tlak čiernej hniloby. Kto neošetril proti čiernej hnilobe, ani neoberal. Záver kampane je už kvôli dlhotrvajúcim zrážkam problematický, takže neskoršie dozrievajúce odrody typu Cabernet budú musieť dlhšie zrieť, aby získali svoju harmóniu,“ uzavrela Jaroslava Kaňuchová Pátková.