Petíciu za zákaz klietkového chovu sliepok na Slovensku, ktorú podpísalo viac ako 70-tisíc ľudí, odovzdalo občianske združenie Humánny pokrok (OZ HP) Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Mimo klietok žije len 35 percent sliepok
Združenie v petícii vyzvalo ministra Richarda Takáča, aby bezodkladne začal situáciu riešiť a predložil návrh zákazu klietok zahrňujúcu aj podporu pre hydinárov. Martin Smrek, riaditeľ OZ HP uviedol, že na Slovensku stále žije mimo klietok sotva 35 % sliepok a dve tretiny z nich naďalej strávia celý svoj život v klietkových chovoch.
Podľa združenia si potrebu transformácie klietkových chovov uvedomujú aj firmy, chovatelia sliepok aj Európsky úrad pre bezpečnosť potravín.
Slovenskí hydinári nevedia prejsť na čisto podstielkový chov, chýbajú im milióny eur na potrebné investície
„Aj preto Európsky úrad pre bezpečnosť potravín, ako najvyššia veterinárna autorita v EÚ, minulý rok jasne konštatoval, že sliepky sa nemajú chovať v klietkach. Vajcia z klietkových chovov však odmietajú aj firmy. Už tisícky z nich sa zaviazali skončiť s používaním klietkových vajec od roku 2025 a patria medzi ne takmer všetky veľké maloobchodné reťazce na Slovensku, pokrývajúce viac ako 80 % maloobchodného trhu s potravinami,“ dodal Smrek a doplnil, že klietkové chovy nemajú v 21. storočí miesto nakoľko sú to barbarské systémy chovu zvierat, ktoré zohľadňujú iba finančné záujmy výrobcov a na potreby zvierat nehladia.
Potrebujú finančné zdroje
Podpredseda Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) Ladislav Birčák koncom februára upozornil, že ak nepríde k rekonštrukcii dostatočného množstva klietkových chovov na podstielkové v SR do roku 2025, nastane problém s odbytom vajec z klietkových chovov v zahraničných obchodných reťazcoch. Birčák vyjadril obavu, že slovenské vajcia budú nahradené vajcami zo zahraničia.
Spotreba jahňaciny na Slovensku stúpla až trojnásobne, Takáč vyzval ľudí k nakupovaniu domácej produkcie na sviatky (viedo+foto)
Daniel Molnár, člen predstavenstva ÚHS doplnil, že ak nebudú chovateľom nosníc na tieto rekonštrukcie poskytnuté finančné zdroje z prostriedkov štátneho rozpočtu alebo zo zdrojov EÚ, rekonštrukcie budú pri súčasnom maximálnom možnom tempe prerábky na úrovni 5 % ročne.
ÚHS upozornila, že zatiaľ nie je schválený žiadny európsky ani slovenský právny predpis, ktorý by zakazoval chov nosníc v klietkových systémoch.
Podstielkový chov nie je výrazne lepší
Podpredseda ÚHS zároveň spresnil, že existuje rozpor v tom, čo sa podsúva a čo je prax. EÚ totiž sama tvrdí, že podstielkový chov nie je výrazne lepší v porovnaní s klietkovým. Pre vysvetlenie uviedol, že sliepkam vo voľných chovoch sa podáva štyrikrát viac liekov ako v klietkových chovoch.
„Krmivo je identické či v klietke alebo podstielke, chemické zloženie vajec je identické. Sliepka je stále v tej istej hale. Buď v klietke, alebo medzi stenami. Navyše vo voľnom chove sú sliepky vo väčšom strese, je tam kanibalizmus a úmrtnosť sa pohybuje až na úrovni 20 % oproti 3 % z klietkového chovu,“ dodal Birčák s tým, že klietky musia spĺňať tiež priestorové plochy.