Štát musí pracovať na podpore pestovania jačmeňa na Slovensku, tvrdia výrobcovia piva a sladu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Štát musí pracovať na podpore pestovania jačmeňa na Slovensku, tvrdia výrobcovia piva a sladu
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Výrobcovia piva a sladu upozorňujú, na to, že je nevyhnutné, aby štát pracoval na podpore pestovania jačmeňa na Slovensku. Slad z neho vyrábaný je najúspešnejšou poľnohospodárskou komoditou Slovenska po prvom spracovaní.

Navyše sladovnícko-pivovarnícky priemysel prispieva do štátnej pokladne každoročne viac ako 100 miliónmi eur.

Sladovníci diskutovali o týchto témach na Sladovníckom poľnom dni, ktorý bol organizovaný Slovenským združením výrobcov piva a sladu (SZVPS) a Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym (ÚKSÚP). Informoval o tom výkonný riaditeľ SZVPS Vladimír Machalík v tlačovej správe.

Štát nemá stratégiu

Sladovnícky jačmeň, špičkový slad i kvalitné pivo majú na Slovensku dlhú tradíciu. Je však nevyhnutné, aby sa budúcnosťou tejto oblasti začal zaoberať aj štát, ktorý na jej udržanie nemá žiadnu stratégiu. Jednej z posledných funkčných vertikál, v ktorej sa vyrobí od poľa až na stôl všetko na Slovensku, agrorezort pri príprave Koncepcie spoločných postupov pri budovaní moderného pôdohospodárstva v horizonte 2035 nevenoval ani jedinú kapitolu. Veríme, že sa to v budúcnosti zmení a táto silná a úspešná oblasť slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva bude mať náležitú podporu zo strany štátu,“ uviedol Machalík.

Tento rok plánuje sedem slovenských sladovní spotrebovať približne 370-tisíc ton sladovníckeho jačmeňa.

Situácia v sektore

Situácia v poľnohospodárstve i v sladovnícko-pivovarníckom sektore je vzhľadom na rastúce náklady náročná. Zároveň však spolu s našimi pestovateľmi i pivovarmi vnímame záväzok, ktorým je pestovanie a produkcia najúspešnejšej exportnej poľnohospodárskej komodity po prvom spracovaní, slovenského sladu. Ten má špičkové meno v celej Európe a chceme, aby tomu tak bolo aj do budúcnosti. Nevyhnutná je však podpora štátu, ktorá zatiaľ absentuje a zároveň podpora digitalizácie poľnohospodárstva. Moderné technológie, ktoré sme dnes na Sladovníckom poľnom dni predstavili ukazujú, že dokážu nielen znižovať náklady, ale aj šetriť prírodné zdroje,“ dodal predseda Sladovníckej sekcie SZVPS Tomáš Ševčík.

SZVPS a ÚKSÚP spoločne vysiali celkovo 25 rôznych odrôd jarného i ozimného sladovníckeho jačmeňa. Výsev uskutočnil ÚKSÚP na svojej skúšobnej stanici vo Veľkých Ripňanoch.

ÚKSÚP akútne vníma nevyhnutnosť prípravy slovenského poľnohospodárstva na prichádzajúcu klimatickú zmenu. Našou úlohou je zabepečovať štátne kontroly v rastlinnej a živočíšnej výrobe od pôdy, cez odrody poľnohospodárskych plodín, osivá a sadivá, výživu a ochranu rastlín, vnútornú a vonkajšiu karanténu aj poľnohospodárske potreby, priemyselné hnojivá, pesticídy a krmivá. Spoluprácu so Slovenským združením výrobcov piva a sladu v oblasti najmodernejších technológií precízneho poľnohospodárstva vnímame ako správnu cestu aj pre Slovensko. Menej hnojív, prípravkov na ochranu rastlín, či spotreby vody a zároveň stabilnejšie a dokonca vyššie výnosy plodín. Je to cesta, ktorá nám špeciálne v dnešnej dobe pomôže zabezpečovať našu potravinovú sebestačnosť za udržateľnejšie náklady a viac v súlade s prírodou,“ podčiarkol generálny riaditeľ ÚKSÚP Ján Berceli.

Agentúra SITA oslovila rezort pôdohospodárstva so žiadosťou o reakciu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján BerceliTomáš ŠevčíkVladimír Machalík
Firmy a inštitúcie SZVPS Slovenské združenie výrobcov piva a sladuÚKSÚP Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky