Potravinári varujú pred morom včelieho plodu, ohnisko nákazy objavili na východe Slovenska

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Včely, včela, úľ
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Prešov nariadila opatrenia na kontrolu a zabránenie šírenia moru včelieho plodu. Za ohnisko nákazy stanovila včelnicu v katastri obce Dulova Ves v okrese Prešov.

Ochranné pásmo nákazy moru včelieho plodu vymedzila RVPS Prešov na oblasť troch kilometrov okolo ohniska, a zahŕňa katastrálne územia obcí Dulova Ves, Záborské, Kokošovce, Ruská Nová Ves, Prešov – Solivar, Haniska a Petrovany.

Predaj medu je zakázaný

Regionálna veterinárna a potravinová správa Prešov informuje chovateľov včiel o klinickom náleze moru včelieho plodu, ktorý bol potvrdený laboratórnym vyšetrením vzorky včelieho plástu. V rámci opatrení RVPS zakazuje presuny včelstiev (aj odložencov a zmetencov), matiek, včelárskych zariadení v ohnisku, ochrannom pásme, z ochranného pásma a do ochranného pásma, a do ohniska.

„Rovnako sa zakazuje predaj a použitie medu a včelích produktov na včelárske účely, ako aj včelárskych pomôcok majiteľmi včelstiev nachádzajúcich sa v ochrannom pásme nákazy, a to počas trvania pozorovacej doby,“ uvádza sa v nariadení.

Riaditeľ RVPS Prešov Vladimír Gašpar nariadil chovateľom včiel všetky prázdne úle v ochrannom pásme, ako i včelárske pomôcky a predmety dôkladne mechanicky vyčistiť a dezinfikovať, vrátane dezinfekcie včelárskej obuvi a odevu.

Mor, ktorý nie je možné liečiť

Je potrebné dezinfikovať aj pôdu pod a pred letáčmi včelstiev 10- až 20-percentným roztokom haseného vápna, ďalej zabezpečiť dezinfekciu stabilných včelínov, kočovných vozov, napájadiel a všetkého kovového materiálu opálením plameňom a následnou dezinfekciou päťpercentným horúcim roztokom hydroxidu sodného alebo draselného.

Je tiež potrebné zabezpečiť klinické prehliadky včelstiev v ochrannom pásme prostredníctvom poverených asistentov úradného veterinárneho lekára. V prípade, že sa objaví podozrenie na mor včelieho plodu, treba zabezpečiť odber vzorky včelieho plástu v stanovenom rozsahu a počte pre laboratórnu diagnostiku a každý prípad podozrenia vzniku nákazy u včiel ihneď nahlásiť regionálnemu úradu.

Mor včelieho plodu patrí medzi nebezpečné nákazy včelieho plodu. Včelstvá napadnuté touto nákazou nie je možné liečiť. Za nedodržania povinností nariadených orgánom veterinárnej správy v prípade výskytu alebo podozrenia na výskyt tejto choroby môže byť vyrubená pokuta až do 1 000 eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať