Potravinári apelujú na vládu, aby v tomto roku prijala opatrenia na zabezpečenie stabilnej výroby potravín. Na zvýšenie konkurencieschopnosti našich potravinárov na európskom trhu a preklenutie mimoriadne náročného obdobia spojeného s infláciou a dôsledkami energetickej krízy je kľúčová dlhodobá a systematická finančná podpora štátu.
Vlastná výroba potravín
Tá pritom nesmie závisieť na vôli žiadnej vládnej garnitúry. Myslí si to Únia potravinárov Slovenska.
V súčasnej mimoriadne komplikovanej dobe konkurenčne vyhrávajú podľa stanoviska únie potraviny toho európskeho štátu, ktorý systematicky a cielene finančne podporuje vlastnú výrobu potravín s ohľadom na globálny vývoj vo svete a sprísňujúce sa environmentálne požiadavky.
Mlieko, syry a vajcia zdraželi za rok o takmer 40 percent. Za posledný mesiac najviac stúpla cena zelenina
Kroky štátu preto musia podľa únie viesť k ďalšiemu posilneniu konkurencieschopnosti potravinárskeho priemyslu. Potrebná je teda inovácia a modernizácia výroby. Mali by sa taktiež vytvárať nové pracovné miesta.
Kompenzácie nákladov
Potrebné je aj zvyšovať podporu podielu domácich potravín v obchodných reťazcoch. „Iba zvýšenie podielu kvalitných slovenských potravín na pultoch, než je dlhoročne zaznamenávaných 40 %, zmierni obrovské dovozy tovaru a zvýši kvalitu ponúkaných potravín,“ uvádza únia vo svojom stanovisku.
Fico vytiahol rožky a upozornil na nárast cien potravín až o 29 percent, viní nič nerobiacu vládu a prezidentku (video)
Ako ďalej uviedol predseda Únie potravinárov Slovenska Daniel Molnár, schémy štátnej pomoci by sa prioritne mali týkať kompenzácie nárastu vstupných výrobných nákladov. Ide o pokrytie zvýšených nákladov na cenu plynu a elektriny a dodatočné pokrytie časti spotrebnej dane za pohonné hmoty, plyn a elektrinu.
Modifikácia strategického plánu
Mimoriadne dôležitá je podľa Molnára aj modifikácia strategického plánu spoločnej poľnohospodárskej politiky. Únia bude presadzovať navýšenie prostriedkov na investície do inovácií v potravinárskom priemysle.
„Balík vo výške 75 mil. eur na celé programovacie obdobie do roku 2027 je nedostatočný, ak chceme zabezpečiť ďalší rozvoj potravinárskych podnikov,“ uvádza únia.