Celiatici môžu prísť o 610 eur ročne, Holečková žiada ministra práce o zachovanie príspevkov na diétne stravovanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Celiakia, lepok
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 5. novembra, 18:27

Celiatici môžu prísť o príspevok na diétne stravovanie, ktorý ročne predstavuje 610 eur. Nezaradená poslankyňa Martina Holečková upozorňuje na návrh ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erika Tomáša, ktorý plánuje zrušiť finančné príspevky pre celiatikov na diétne stravovanie.

Ročná strata vyše 610 eur

Tieto príspevky sa v súčasnosti pohybujú vo výške 50,86 eura za mesiac, čo by ročne znamenalo stratu vyše 610 eur na jedného celiatika. Holečková poukazuje na túto situáciu v súvislosti s novelou zákona o integrovanej posudkovej činnosti, ktorý ministerstvo práce predložilo do pripomienkového konania.

„Potom, čo vládna koalícia odmietla znížiť DPH na celiatické potraviny na 5 % a bývalá ministerka zdravotníctva obmedzila výdaj potravín pre celiatických pacientov, prichádza táto ‚sociálna vláda‘ s ďalším neuveriteľným riešením. Minister práce Erik Tomáš sa rozhodol, že sa celiatici majú veľmi dobre, a preto navrhuje zobrať celiatikom finančný príspevok na diétne stravovanie,“ uviedla poslankyňa.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

6 až 7-násobne vyššia cena ako bežný chlieb

Celiatici si podľa Holečkovej svoje ochorenie nevybrali, a musia dodržiavať prísnu diétu, inak im hrozí nielen zhoršenie zdravotného stavu, ale aj vážne ochorenie, napríklad karcinogénneho typu. Pripomenula, že celiatický chlieb stojí 6 až 7-násobne viac ako bežný chlieb.

„V čase, keď ľudia čelia masívnemu zdražovaniu, však minister práce Tomáš všetky tieto fakty ignoruje. Vyzývam preto Erika Tomáša, aby návrh upravil a nerušil finančné príspevky pre celiatikov na diétne stravovanie,“ uzavrela Martina Holečková.

Zámerom ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny nie je pripravovaným návrhom zákona o integrovanej posudkovej činnosti explicitne vyňať z prílohy č. 1 určité zdravotné postihnutia, čím by sa niektoré takéto osoby nemohli považovať za fyzické osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP),“ uviedol rezort práce pre tlačovú agentúru SITA v reakcií na výroky poslankyni Holečkovej.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erik TomášMartina Holečková
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR