Väčšinu respondentov, až 81,8 percenta, desí predstava, že by niektorá z politických strán zožala úspech v septembrových parlamentných voľbách.
Vydesení občania
Vyplýva to z ankety denníka Plus Jeden Deň, do ktorej sa zapojilo 24 634 respondentov, avšak len 7,9 percenta z nich uviedlo, o ktorý politický subjekt ide.
Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023
Strany na transparentných účtoch vyzbierali niekoľko miliónov eur, dominuje Smer-SD a nasledujú Hlas-SD a Sme rodina
Podľa výsledkom ankety by väčšinu zúčastnených vydesilo, keby sa do parlamentu dostala koalícia OĽaNO a priatelia, nasleduje hnutie Progresívne Slovensko a strana Smer – sociálna demokracia.
Vysoká miera polarizácie
Respondenti sa taktiež obávajú aj hnutia Republika či Demokratov. Politológ Miroslav Řádek je toho názoru, že odpovede svedčia o veľkej politickej polarizácii spoločnosti. „Je to dôsledok totálne zlej práce politických strán, tak vo svojom vnútri, ako aj medzi sebou,“ tvrdí. O vysokej miere polarizácie spoločnosti hovorí aj politológ Jozef Lenč.
Hlas-SD je v prieskume tretí, do parlamentu by prešla aj SNS a koalícia OĽaNO nemá potrebných 7 percent
„Ak sa viac ako 80 percent respondentov vyjadrí, že je v našom straníckom systéme politický subjekt, ktorého potenciál vyhrať voľby ich desí, svedčí to o vysokej miere polarizácie spoločnosti a straníckeho systému, o vysokej miere strachu, ktorý sa dá rôznymi spôsobmi zneužiť,“ uviedol.
Zároveň to podľa neho čiastočne svedčí aj o tom, že v systéme panuje nízka miera dôvery medzi voličmi a politickými stranami.