Voľbe generálneho prokurátora podľa premiéra nič nebráni

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fico
Predseda vlády SR Robert Fico poskytol stanovisko k rozhodnutiu prezidenta SR nevymenovať J. Čentéša za generálneho prokurátora. Bratislava, 3. január 2013. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 3. januára (WEBNOVINY) – Novej voľbe generálneho prokurátora podľa premiéra Roberta Fica nič nebráni.

Teraz je podľa neho na predsedovi parlamentu, aké termíny na predloženie kandidátov určí a kedy zaradí novú voľbu do programu rokovania parlamentu.

Pokiaľ nebudú vo veci existovať právne prekážky, ako napríklad rozhodnutie ústavného súdu o predbežnom opatrení, nič nemôže zabrániť národnej rade, aby si splnila svoju úlohu a predložila prezidentovi kandidáta na voľbu generálneho prokurátora,“ uviedol dnes pred novinármi premiér.

Aby bol proces voľby čistý a právne nespochybniteľný, a v čase rozhodovania by hrozilo, že ústavný súd vynesie rozhodnutie o predbežnom opatrení, Fico by považoval za korektné, aby sa s voľbou počkalo do rozhodnutia ústavného súdu o predbežnom opatrení. Smer-SD však v žiadnom prípade nebude čakať na rozhodnutie v merite veci.

Čentéš podal sťažnosť na Ústavný súd

Jozef Čentéš
Foto: SITA/Marián Peiger

Prokurátor generálnej prokuratúry Jozef Čentéš, ktorého prezident nevymenoval za generálneho prokurátora, dnes podal ústavnú sťažnosť na Ústavný súd SR. Dôvody prezidenta Ivana Gašparoviča podľa neho nespĺňajú kritériá uznesenia ústavného súdu.

Podľa uznesenia Ústavného súdu môže prezident odmietnuť moje vymenovanie do funkcie generálneho prokurátora iba z takých dôvodov, ktoré sa musia vzťahovať na moju osobu a – po prvé – musia byť natoľko závažné, že dôvodne spochybňujú moju schopnosť vykonávať funkciu generálneho prokurátora spôsobom neznižujúcim vážnosť tejto funkcie alebo celej prokuratúry alebo v súlade so samotným jej poslaním, narúšajúc pri tom riadny chod ústavných orgánov a – po druhé – nesmú byť svojvoľné,“ argumentoval Čentéš.

Ústavný súd zároveň požiadal o vydanie predbežného opatrenia, ktorým by zakázal parlamentu voliť nového generálneho prokurátora až do rozhodnutia o veci samotnej.

Voľba by mala podľa premiéra byť tajná a kandidát by mal mať dôveru v radoch generálnej prokuratúry, zároveň musí ísť o skúseného profesionála. To sú hlavné kritériá, ktoré kladie Smer-SD na nového kandidáta.

Zodpovednosť podľa Fica nesie opozícia

Prokuratúra a Generálna prokuratúra SR potrebujú novú hlavu, pretože je to inštitúcia, ktorá je nenahraditeľná v systéme trestného práva. Nie je dobré, ak sú vedúce funkcie dlho neobsadené,“ konštatoval Fico.

Zodpovednosť za to, že Generálna prokuratúra SR je viac ako poldruha roka bez svojho šéfa, nesie podľa premiéra súčasná opozícia. Strany terajšej opozície pri voľbe generálneho prokurátora podľa neho predviedli všetky odklony od demokracie a právneho štátu a niekoľkokrát úmyselne sabotovali voľbu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef ČentéšRobert Fico
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SR