Ivan Gašparovič sa pri Čentéšovi odvoláva na denník RSS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: .

BRATISLAVA 2. januára (WEBNOVINY) – Blogy súkromných osôb, výroky moderátorov, SMS-ky, videozáznamy, výroky politikov pre jednotlivé médiá, všeobecné konštatovania tlače, ale aj konštatovanie redaktora denníka RSS využil prezident Ivan Gašparovič v deväťstranovom odôvodnení k nevymenovaniu Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora SR. Celý text je zverejnený na stránke webovej prezident.sk

Denník RSS, na ktorý sa prezident odvoláva, agentúra SITA nenašla.

Skratka RSS (Really Simple Syndication) je však podľa definície formátom pre zlučovanie správ a obsahu stránok spravodajského charakteru. Využitie RSS je možné pri všetkom, čo je možné zredukovať na malé články.

Gašparovič tak v odôvodnení napríklad argumentuje, že redaktor denníka RSS 5. augusta 2011 uviedol: „Jozef Čentéš pracuje už niekoľko mesiacov pod enormným tlakom – navyše v prostredí, kde nemôže veriť ani poslednému vrátnikovi. Navyše je o ňom známe, že je trochu nepraktický človek…“.

Uvedená citácia sa dá nájsť v príspevku Mareka Vagoviča v týždenníku .týždeň v internetovej sekcii denník. Prezident sa odvoláva aj na blog Petra Tótha, niekdajšieho novinára a šéfa kontrarozviedky SIS, z 1. augusta 2011, v ktorom Tóth napísal: „No aj napriek tomu sú určité pochybnosti na mieste. Prinajmenšom o spôsobilosti viesť administratívnu agendu na úrovni, akú si vyžaduje funkcia generálneho prokurátora, o ktorú Jozef Čentéš hrá dlhú partiu s parlamentom, prezidentom, Ústavným súdom SR…

Gasparovic
Foto: rhfactorpositive.sk

SMS-ky s Kočnerom

Štátne vyznamenania pre 20 osobností SR
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Prezident rovnako cituje výroky moderátora TA3, „ktorý v správach uviedol, že Iveta Radičová naznačuje, že za skomplikovaním voľby generálneho prokurátora môžu byť aj peniaze“.

Gašparovič spomína aj SMS-ky a videozáznam medzi podnikateľom Mariánom Kočnerom a bývalým predsedom parlamentu Richardom Sulíkom.

„Prvá voľba kandidáta sa skončila neúspechom, lebo poslanci za jednotlivé politické strany vládnej koalície sa nedokázali zjednotiť na osobe spoločného kandidáta. Pritom sa javilo, ako uvádzala tlač, že nebola rozhodujúca osoba kandidáta, ale skôr to, kto sa presadí v koalícii, ale aj v samotnej SDKÚ… Tlač neúspech prvej voľby komentovala tak, že ´oddialením voľby sa vytvoril priestor na zákulisné rokovania, otvorené aj skryté vyhrážky a varovania, kupčenie s hlasmi, aj obyčajné lobovanie´,“ uvádza hlava štátu.

Video: Čentéš by mal zvážiť, či zostane prokurátorom (21. decembra 2012)

Použil slová Sulíka

Odôvodnenie o nevymenovaní Čentéša obsahuje aj množstvo citátov, od dnešného premiéra Roberta Fica po vtedajšiu premiérku Ivetu Radičovú. Takto napríklad Gašparovič cituje Sulíka zo 6. decembra 2010: „Druhé kolo terajšej voľby, ktoré bude prebiehať ako tajná voľba, zablokujeme. Toto je dohoda štyroch predsedov poslaneckých klubov a pristúpime k tretej voľbe generálneho prokurátora. Predtým však zmeníme zákony tak, aby nielen voľba generálneho prokurátora, ale väčšina tajných volieb bola odtajnená…“

„Táto rekapitulácia priebehu všetkých štyroch volieb kandidáta, bez ohľadu na ústavnoprávne aspekty, dostatočne ilustruje, že tak, ako to povedala vtedajšia predsedníčka vlády pani Iveta Radičová, bola to od začiatku do konca fraška, zápas a súboj o vzťah medzi ekonomickými zoskupeniami a politickými zoskupeniami, súboj medzi právnym štátom a ekonomickými záujmami, poznamenaná podozreniami z korupcie poslancov, a treba dodať, že aj hrubým nátlakom na poslancov zo strany koaličných politických strán, aj zo strany politikov, ktorí nie sú poslancami národnej rady, vrátane predsedníčky vlády,“ uzatvára Gašparovič podrobný opis volieb generálneho prokurátora prostredníctvom spomenutých citátov z televízií, rádií, novín či blogov.

Video: Poslanci zvolili Čentéša za šéfa prokuratúry (17. júna 2011 )

Reakcie politikov na rozhodnutie Ivana Gašparoviča:

Takzvaní demokrati by sa mali hanbiť v kúte, odkázal premiér.

Toto je skutočné posolstvo k 20. výročiu republiky, hnevá sa Frešo.

Ján Figeľ vníma rozhodnutie nevymenovať Čentéša veľmi kriticky.

Prezident podľa Matoviča potvrdil svoje slová o tom, že sa cíti byť akoby členom Smeru.

Martin Poliačik si myslí, že pán prezident len potvrdil, že je bábkou.

Prokurátora možno budeme voliť na januárovej schôdzi, tvrdí Jana Laššáková.

Premiér Robert Fico berie rozhodnutie Ivana Gašparoviča na vedomie.

Pre stranu most Most-Híd je rozhodnutie sklamaním.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan GašparovičIveta RadičováJozef ČentéšRobert Fico