Zmeny v dôchodkovom systéme na Slovensku: Čo nás čaká v roku 2025? - ROZHOVOR

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

Rodičovské, trináste, predčasné dôchodky, ale aj valorizácia penzií. Rok 2025 prinesie významné zmeny v dôchodkovom systéme. Zasiahnu sporiteľov, samotných dôchodcov, ale aj štátny rozpočet. Tieto zmeny majú zásadný vplyv nielen na samotných dôchodcov, ale aj na fungovanie sociálneho systému ako celku V exkluzívnom rozhovore s odborníkom na dôchodkovú problematiku, Igorom Horváthom z Dôchodkovej poradne, vám prinášame prehľad všetkých dôležitých noviniek a ich dopadov.

Rodičovské dôchodky a asignácia dane

Jednou z najvýznamnejších zmien je transformácia rodičovských dôchodkov. Od roku 2026 budú rodičia dostávať príspevky vo výške 2 % zo zaplatených daní ich detí. Táto zmena má ušetriť štátu približne 340 miliónov eur ročne, no negatívne ovplyvní rozpočty samospráv, ktoré prídu o časť svojich zdrojov.

Valorizácia dôchodkov

Od roku 2025 bude valorizácia jednotná na úrovni 2,1 %, čo predstavuje výrazné zníženie oproti predchádzajúcemu roku. Táto zmena reflektuje nízku infláciu dôchodcov, no zároveň vyvoláva otázky, či je tento prístup dostatočný na pokrytie potrieb dôchodcov.

Trináste dôchodky

Zmeny sa dotknú aj 13. dôchodkov, ktoré budú po novom vyplácané aj výsluhovým dôchodcom. Hoci je táto dávka vítaná, jej udržateľnosť je otázna, keďže náklady už dosiahnu až 900 miliónov eur ročne.

Predčasné dôchodky a dôchodkové stropy

Výrazné zmeny nastali aj v oblasti predčasných dôchodkov. Po úpravách v roku 2024 sú podmienky pre ich získanie prísnejšie, čo obmedzilo počet žiadateľov. Diskutuje sa tiež o zavedení dôchodkových stropov pre fyzicky náročné profesie, čo by mohlo pomôcť pracujúcim v náročných podmienkach.

Druhý pilier a ďalšie otázky budúcnosti

Diskusia o druhom pilieri pokračuje. Hoci jeho otvorenie sa zatiaľ neplánuje, otázky o znížení odvodov alebo programovom výbere sporiteľských prostriedkov ostávajú v centre pozornosti. Pán Horváth zdôraznil, že druhý pilier je významnou alternatívou pre budúcich dôchodcov a jeho udržanie je kľúčové.

Čo sa dozviete v celom rozhovore:

  • Ako budú fungovať rodičovské dôchodky cez asignáciu dane
  • Prečo je valorizácia dôchodkov v roku 2025 nižšia
  • Aké zmeny nastanú v oblasti 13. dôchodkov a ich vplyv na štátny rozpočet
  • Nové podmienky predčasných dôchodkov a zavedenie dôchodkových stropov
  • Aktuálny stav druhého piliera a jeho perspektívy do budúcnosti
  • Prečo je dôchodkový systém na Slovensku stále neudržateľný a čo by mohlo priniesť riešenie

>>> Video podcast Má to Filipa

Ďalšie zaujímavé rozhovory si môžete vypočuť aj na —> Spotify

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor Horváth