Skupina Slovenskej sporiteľne dosiahla ku koncu septembra konsolidovaný čistý zisk 198,5 mil. eur. V medziročnom porovnaní je to pokles o 9,4 %.
Pod pokles sa podpísalo vyššie daňové zaťaženie. Kým ku koncu septembra vlaňajška to bola suma 63,6 mil. eur, v tomto roku na konci deviateho mesiaca to bolo 129,6 mil. eur.
Čistý úrokový výnos stúpol o 7,8 % na 419 mil. eur. Tento nárast bol podporený predovšetkým zväčšením úverového portfólia.
Vyššie úrokové náklady
Na druhej strane, objem vkladových produktov a dlhových cenných papierov sa medziročne zvýšil, čo viedlo k vyšším úrokovým nákladom.
Čistý zisk VÚB banky sa ku koncu septembra znížil, prevádzkový zisk pritom rástol
Čistý výnos z poplatkov a provízií vzrástol o 11,5 % na 171,7 mil. eur, pričom pozitívny vplyv mali predovšetkým výnosy súvisiace s investovaním do podielových fondov, provízie za poistenie a platobné služby.
Prevádzkové náklady banky sa zvýšili o 6 % na 258,1 mil. eur v dôsledku rastu personálnych nákladov a vyšších investícií do digitalizácie a modernizácie. Prevádzkový zisk vzrástol o 10,4 % na 350,7 mil. eur. Čistá strata zo zníženia hodnoty finančných nástrojov bola 22,5 mil. eur, pričom v predchádzajúcom roku dosiahla 28,4 mil. eur.
Signál opätovného naštartovanie úverového trhu
Objem úverových produktov klientom výrazne vzrástol na 19,1 mld. eur, pričom úvery obyvateľstvu stúpli o 2,8 % na 300 mil. eur. Úvery na bývanie sa zvýšili o 2,1 %, a spotrebné úvery zaznamenali rast o 7,7 %. Úvery korporátnym klientom vzrástli o 0,8 % na 6,8 mld. eur. Celkové záväzky voči klientom narástli na 18,2 mld. eur.
Ako povedala finančná riaditeľka Slovenskej sporiteľne Andrea Blažová, nové hypotéky a spotrebné úvery dosiahli svoj tohtoročný vrchol v júli a v auguste. Dôvodom je podľa jej slov najmä politika Európskej centrálnej banky (ECB), vďaka ktorej mohli znížiť úrokové sadzby.
„Za ostatnými rokmi však stále výraznejšie zaostávame, čo vidíme na 2-percentnom raste bilancie. Výsledky letných mesiacov však beriem ako signál opätovného naštartovanie úverového trhu,“ uviedla Blažová. Zároveň vyzdvihla 5-percetný rast vkladov. „Slováci sa dnes vracajú najmä k sporeniu a termínovaným vkladom,“ dodala Blažová.
Slovenská sporiteľňa
… je najväčšia slovenská banka. Po podpise zmluvy medzi Ministerstvom financií SR a Erste Bank o predaji majoritného balíka akcií, ktorý sa uskutočnil v januári 2001, sa Slovenská sporiteľňa začlenila do finančnej skupiny Erste.