Od začiatku augusta musia mať majitelia niektorých elektrokolobežiek, e-bicyklov, či segwayov uzatvorené povinné zmluvné poistenie (PZP). Podľa zákona ide o vozidlá, ktorých konštrukčná rýchlosť je viac ako 25 km/h alebo o tie, ktorých prevádzková hmotnosť je viac ako 25kg a najväčšia konštrukčná rýchlosť je viac ako 14km/h. Väčšina kolobežiek tieto zmeny nepostihnú, pretože uvedené hodnoty nedosahujú.
„Podľa predbežných informácií, ktoré máme, PZP pre túto novú kategóriu vozidiel nebudú ponúkať všetky poisťovne, ktoré štandardne PZP dojednávajú. Zároveň je potrebné rátať s tým, že zatiaľ, čo časť poisťovateľov je už technicky pripravených a novú kategóriu vozidiel v systémoch majú plne funkčnú k predaju, iní sa s možnosťou dojednávania pridajú až neskôr,“ uviedla riaditeľka Slovenskej akadémie poisťovníctva Eva Stoklásová.
Cena ako za malú motorku
Zatiaľ len pár poisťovní oficiálne potvrdilo, že budú ponúkať poistenie aj na malé dopravné prostriedky. Za poistku zaplatíte niekoľko desiatok eur ročne, podobne ako za poistenie slabších motoriek. Ako však informuje portál Finsider, viaceré poisťovne potvrdili, že takéto poistenie nebudú predávať. Ide o poisťovne Kooperativa, Union, Wüstenrot, či Komunálnu poisťovňu.
Union, Kooperativa a Komunálna poisťovňa dôvody bližšie nešpecifikovali. Poisťovňa Wüstenrot pre Finsider naznačila, že sa jej predaj nového produktu neoplatí. „Po dôkladnej analýze trhu, jeho veľkosti, štruktúry a špecifík oproti iným členským štátom, kde bola legislatíva v rovnakej alebo podobnej rovine prijatá, sa naša poisťovňa nateraz rozhodla neponúkať PZP na elektrokolobežky,“ uviedla hovorkyňa Wüstenrotu Zuzana Zúbeková.
Jednou z poisťovní, ktorá je na zmeny pripravená, je Uniqa. Povinné poistenie zodpovednosti pre rýchle alebo ťažké elektrické kolobežky, elektrobicykle, ale aj e-trojkolky, či švorkolky a e-golfové vozíky bude Uniqa ponúkať s poistným krytím na zákonný limit bez pripoistení.
„Takúto zákonnú úpravu na efektívne vymáhanie preplatenia škôd vítame, pretože najmä s masívnym využívaním elektrických kolobežiek výrazne rastie počet kolízií a dopravných nehôd, pribúdajú dokonca nehody so smrteľnými následkami,“ hovorí Michal Nestarec z oddelenia poistenia motorových vozidiel v poisťovni Uniqa.
Čo stroj, to poistka
Povinné poistenie v Uniqa bude viazané na osobu a konkrétne vozidlo. Teda ak je niekto majiteľom takejto e-kolobežky a e-bicykla zároveň, musí mať uzatvorené poistenie pre oba stroje. Pre uzatvorenie poistenia sú potrebné výrobné technické údaje, na základe ktorých vie poisťovňa identifikovať e-vozidlo, teda výrobné číslo vozidla, prípadne jeho motora, jeho výkon v kw a samozrejme lokalita. Výška poistného bude zatiaľ jednotná.
„Pre daný druh vozidla sme zatiaľ nastavili jednu kategóriu základnej sadzby, ktorá predstavuje zhruba 26 eur. Vzhľadom na rozdelenie malých e-vozidiel na jednotlivé kategórie zvažujeme do budúcnosti samostatné tarifné skupiny,“ informuje Nestarec.
Čo sa týka majiteľov e-kolobežiek, ktoré nemusia mať uzatvorené PZP a je ich väčšina, stačí podľa Nestareca, ak majú uzatvorené poistenie domácnosti. V rámci poistenia zodpovednosti príslušníkov domácnosti majú poistené aj škody na zdraví či majetku, ktoré spôsobili svojou jazdou. Škodu v takom prípade za nich uhradí poisťovňa.
Allianz – Slovenská poisťovňa na novelu reaguje úpravou poistných podmienok už existujúceho produktu PZP pre vozidlá Moje auto. V ňom vznikne nová kategória e-kolobežky, e-bicykle bez EČV.
„Do výpočtu poistného bude, rovnako ako pri poistení motorového vozidla, vstupovať vek poisteného, jeho bydlisko aj počet poistných udalostí v predchádzajúcom období. Výška poistného za e-kolobežku sa v závislosti od týchto parametrov bude pohybovať v desiatkach eur,“ vysvetľuje viceprezident rezortu produktov a upisovanie rizík v poisťovni Allianz Jozef Paška.
Poistenie bude k dispozícii aj klientom poisťovne Generali. ČSOB poisťovňa plánuje poskytovať PZP pre elektrické kolobežky, avšak nie hneď od 1. augusta 2024.