Väčšina domácností na Slovensku si môže tvoriť finančné rezervy a takmer štvrtina si oproti minulému roku finančne polepšila. Vyplýva to z výsledkov reprezentatívneho výskumu pre finančno-poradenskú spoločnosť Simplea. Na druhej strane, 40 % respondentov uviedlo, že sa ich domácnosti darí v porovnaní s minulým rokom horšie a 11 % má také finančné problémy, že im musí pomáhať rodina, predchádzajúce úspory alebo štát.
Ako naučiť narábať deti s peniazmi?
Väčšina domácností má zdravý pohľad na vytváranie úspor, 83 % ľudí považuje za správne sporiť si na dôchodok. Tí, čo si pravidelne sporia, v priemere mesačne ušetria 139 eur. Horšie je to podľa výsledkov prieskumu s finančnou gramotnosťou. Len tretina opýtaných si vybrala z troch ponúkaných možností pôžičiek ako najvýhodnejšiu tú, ktorá mala najnižšie uvedenú ročnú percentuálnu mieru nákladov (RPMN).
Takmer 40 % sa spolieha na štát
Pri výbere pritom boli najpresnejší ľudia vo veku 51 až 65 rokov. Alarmujúce je podľa firmy Simplea zistenie, že až 39 % respondentov s nižším stupňom dosiahnutého vzdelania vo výskume uviedlo, že na dôchodok nie je potrebné mať nasporenú žiadnu sumu a stačí sa spoliehať na štát.
Dôležitosť životného poistenia
Respondenti mali možnosť posúdiť, kto by mal mať uzavreté životné poistenie. Asi 87 % opýtaných by ho odporučilo ľuďom s rizikovými povolaniami, 80 % rodičom detí a 79 % tomu partnerovi, ktorý je zdrojom príjmov domácnosti. Len 6 % opýtaných, pričom najčastejšie išlo o ľudí so základným vzdelaním a v súčasnosti nezamestnaných, nenašlo žiadnu skupinu, ktorá by životné poistenie potrebovala.
Sociálna poisťovňa začne ľuďom zasielať dôchodkovú prognózu, závisieť bude od veku poistenca
Reprezentatívny výskumu pre spoločnosť Simplea v auguste realizovala spoločnosť MindBridge Consulting. Vzorkou bolo 1 000 respondentov vo veku 18 až 65 rokov.