Úrokové sadzby hypoték na slovenskom trhu sa pohybujú v priemere okolo štyroch percent. Ako informuje Finančný kompas, po období zdražovania sa očakáva ich úroková stabilizácia a aj možný pokles úrokových sadzieb.
Rozhodnutia Európskej centrálnej banky
Vplyv na to, ako sa budú vyvíjať úrokové sadzby, majú najmä rozhodnutia Európskej centrálnej banky a miera inflácie v eurozóne. Od roku 2012 úrokové sadzby pri hypotékach mali klesajúcu tendenciu. No zvrat nastal v roku 2022, kedy v bankách úroky narastali veľmi často. Aj niekoľkokrát za mesiac.
Znižovanie úrokových sadzieb nie je podľa Kažimíra hotová vec, aj keď finančné trhy s tým už rátajú
Dôvodom boli narastajúce ceny peňazí, rekordná inflácia a neistota na finančných trhoch. Veľký podiel na častých zmenách mala aj ECB, ktorá sa rozhodla bojovať s infláciou normalizáciou menovej politiky.
Zníženie úrokových sadzieb
Či pristúpia banky k znižovaniu úrokových sadzieb tento rok, je podľa Finančného kompasu otázne. Výška úrokových sadzieb totiž nezávisí len od referenčnej sadzby, ktorú stanovuje ECB, ale aj od makroekonomických a legislatívnych podmienok a od ratingu Slovenska, ktorý sa premieta do cien štátnych dlhopisov.
Viete, ktorá banka získala prestížne ocenenie Najlepšia digitálna banka na Slovensku?
A ešte je tu bankový odvod, ktorý neprispieva k znižovaniu úrokových sadzieb, a ktorý bankám zoberie tretinu ich zisku. Aj keď niektoré banky za posledné tri mesiace mierne znížili úrokové sadzby pri hypotékach, ide iba o kozmetické úpravy a hlavne o konkurencieschopnosť na hypotekárnom trhu.
Tento mierny pokles môže podľa Finančného kompasu ešte pokračovať. Hlavne pri bankách s vyššími úrokovými sadzbami, ktoré majú ešte priestor na znižovanie sadzieb.