Už ste rozmýšľali nad tým, komu tento rok venujete svoje dve percentá z daní? Fyzické aj právnické osoby, ktoré podávajú daňové priznanie, priamo v daňovom priznaní zaznačia, ktorej neziskovej organizácii, občianskemu združeniu či nadácii venujú dve percentá. Musia predložiť daňovému úradu vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane spolu s potvrdením o zaplatení dane z príjmov zo závislej činnosti.
Ak ste tak doteraz neurobili, neváhajte. Za rok 2022 občianske združenia, neziskové organizácie či nadácie takto získali zo zaplatenej dane právnických a fyzických osôb viac ako 100 miliónov eur. Podporiť činnosť týchto subjektov sa rozhodlo viac ako 970 tisíc daňovníkov.
Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane
Fyzická osoba, ktorej zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za rok 2023, predloží vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane do 30. apríla tohto roka.
Koľko dávame zo svojho zárobku na dane a odvody? Slovensko je na nelichotivom mieste
„Fyzická osoba môže poukázať aj 3 % zo zaplatenej dane, ak v minulom roku vykonávala dobrovoľnícku činnosť v rozsahu najmenej 40 hodín,“ uviedol vedúci komunikačného oddelenia finančnej správy Radoslav Kozák. V takomto prípade je povinná doložiť aj písomné potvrdenie, ktoré je prílohou vyhlásenia. Fyzická osoba môže darovať 2 % (3 %) len jednému prijímateľovi, pričom podiel zaplatenej dane je najmenej 3 eurá.
Právnické osoby
Právnická osoba, ktorá podáva daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby za rok 2023, je oprávnená v daňovom priznaní vyhlásiť, že podiel zaplatenej dane sa má poukázať ním určeným prijímateľom do výšky 1 % zaplatenej dane. V prípade splnenia podmienky darovania 0,5 % zaplatenej dane na verejnoprospešný účel, môže prostredníctvom daňového priznania poukázať 2 % dane. Právnické osoby môžu poukázať 1 % (2 %) aj viacerým prijímateľom, každému však najmenej 8 eur.
10 najčastejších chýb, na ktoré by si mali firmy dať pri daňovom priznaní pozor
„Daňovníkom, ktorí vypĺňajú daňové dokumenty ručne, odporúčame, aby si vopred preverili, či sa napr. nezisková organizácia, nadácia, alebo občianske združenie nachádza v Zozname prijímateľov – Notárskom centrálnom registri určených právnických osôb, ktorý vedie Notárska komora SR a je verejne dostupný na stránke www.notar.sk, ako aj na portáli finančnej správy,“ dodáva R. Kozák.