Hoci Wall Street v októbri pokračovala v prepisovaní historických maxím, v závere mesiaca skorigovala a prerušila päťmesačnú sériu rastu. Ako uviedli analytici J&T banky, robustnosť americkej ekonomiky bola zatienená efektom vyšších dlhopisových výnosov.
Negatívne pôsobila aj nervozita pred americkými prezidentskými voľbami a nepresvedčivé výhľady niektorých veľkých technologických firiem po zverejnení hospodárskych výsledkov za tretí kvartál.
Rázny pokles cien ropy
Ropa v úvode mesiaca zdražela približne o 14 percent v reakcii na iránske raketové útoky na Izrael vzhľadom na riziko stupňovania napätia možnou izraelskou odvetou zameranou na iránsku ropnú infraštruktúru. Pravdepodobnosť tohto kroku však klesala aj pre diplomatický tlak Spojených štátov amerických.
Trumpove prezidentské plány môžu výrazne ovplyvniť globálnu ekonomiku, varuje odborníčka
„Napokon izraelská odpoveď veľa škôd nenapáchala. To spôsobilo rázny pokles cien ropy, keďže sa obchodníci koncentrovali najmä na slabé fundamenty, kde by ponuka mohla prevýšiť dopyt,“ uviedli analytici Stanislav Pánis a Patrik Hudec.
Zlato na historických maximách
Zlato pochodovalo v októbri nahor na nové historické minimá. Vplyv naň mal rast inflačných očakávaní v USA pri predpoklade pokračovania expanzívnej fiškálnej politiky bez ohľadu na to, kto vyhrá prezidentské voľby.
Okrem toho zlato už dlhšie podporujú také faktory, ako je zvýšené geopolitické riziko pri meniacej sa geopolitickej mape sveta s rodiacou sa multipolaritou.
Dolár sa v októbri rázne posilnil voči košu hlavných svetových mien na trojmesačné maximá. Perspektíva rastu americkej ekonomiky sa totiž zlepšovala, čo viedlo k prehodnoteniu očakávaní rýchlosti uvoľňovania menovej politiky Federálneho rezervného systému.