Superodpočet ako nástroj na podporu súkromného výskumu a vývoja pomohol slovenským firmám ušetriť milióny eur na daniach z príjmov. Podľa analýzy CRIF – Slovak Credit Bureau si za rok 2022 dokopy 465 subjektov uplatnilo superodpočet v celkovej hodnote takmer 217 miliónov eur, čo prinieslo úsporu na daniach vo výške viac ako 45 miliónov eur.
Rok, v ktorom sa po prvýkrát znižovala sadzba superodpočtu
Historicky po prvýkrát došlo k zníženiu počtu subjektov využívajúcich tento nástroj a zároveň aj k poklesu jeho objemu. Počas rekordného roku 2021 bolo uplatnených viac ako 283 miliónov eur v rámci superodpočtu so sadzbou 200 %, čo prinieslo úsporu na daniach takmer 60 miliónov eur.
Superodpočet, ktorý motivuje firmy viac investovať do výskumu a vývoja, využilo v roku 2022 päťsto firiem
„Rok 2022 sa zapíše ako rok, v ktorom sa po prvýkrát znižovala sadzba superodpočtu na výskum a vývoj, a zastavili sa stúpajúce krivky vývoja hlavných parametrov jeho čerpania,“ dodáva analytička spoločnosti CRIF, Jana Šnircová. Táto zmena prispela k poklesu počtu subjektov o 8 % a objemu o 25 % v porovnaní s minulým rokom. Medzi najväčšími hráčmi na poli superodpočtov za rok 2022 figurujú Slovnaft s viac ako 31 miliónovým superodpočtom, Železiarne Podbrezová a U. S. Steel Košice.
Bratislavský kraj si upevnil svoju pozíciu
Napriek zníženiu sadzby superodpočtu na 100 %, dominancia niektorých priemyselných firiem z pohľadu daňovej úspory sa udržala. U. S. Steel Košice za šesť rokov využívania superodpočtu dosiahla úsporu na daniach vo výške viac ako 30 miliónov eur.
Superodpočet by sa mal opäť posilniť, prípadné odloženie platnosti o rok by narušilo plán dosiahnuť čerpanie výdavkov na výskum a vývoj
Viac ako polovicu objemu superodpočtu si uplatnili firmy so zahraničnými vlastníkmi, čo však predstavuje historicky najnižší podiel týchto subjektov na celkovom objeme superodpočtov. Prvenstvo si v oblasti počtu i objemu zachovala priemyselná výroba, hoci počty subjektov mierne klesli. V regionálnych štatistikách si Bratislavský kraj upevnil svoju pozíciu s 40 % podielom na počte subjektov a takmer 47 % podielom v objeme uplatneného superodpočtu.