Súčasťou žiadosti o prvú tranžu z plánu obnovy sú aj tzv. viacročné výdavkové stropy, čiže výdavkové limity. Podľa štátneho tajomníka ministerstva financií Ľuboša Jančíka (nom. OĽaNO) ide o najdôležitejšiu reformu verejných financií za posledných dvadsať rokov.
„Popri zavádzaní právneho štátu, čiže zmenách v polícii a justícii, a popri reforme školstva ide o tretiu najdôležitejšiu reformu, ktorú Slovensko potrebuje. Viacročné výdavkové stropy sú kľúčovým nástrojom na dosiahnutie rozpočtovej zodpovednosti a dlhodobej udržateľnosti, čiže zdravia verejných financií,“ povedal v piatok Jančík.
Zdravšie verejné financie
Výdavkové limity podľa štátneho tajomníka prinášajú efektívne, predvídateľné a najmä zodpovedné nakladanie s verejnými zdrojmi. Určujú totiž jasné pravidlá, ako štát môže míňať peniaze. „Zavedenie výdavkových stropov by malo Slovensku priniesť nielen zdravšie verejné financie, ale postupne ho aj začleniť medzi najzodpovednejšie hospodáriace štáty v Európskej únii,„ priblížil Jančík.
Národná banka Slovenska založila nadáciu na podporu vzdelávania v oblasti financií
Výdavkové limity podľa neho nestratili opodstatnenie, pretože finančná kríza, pandemická situácia, vojna na Ukrajine naopak presviedčajú o potrebe zodpovednej fiškálnej politiky.
Cieľom je nemať prázdnu špajzu
„A práve výdavkové limity nám majú pomôcť, aby bol štát na budúce krízy lepšie pripravený, aby si vytváral dostatok zdrojov počas dobrých časov a mal tak lepšiu schopnosť odolávať nepredvídateľným šokom a krízam v budúcnosti. Cieľom tejto reformy je zabezpečiť, aby sa dodatočné príjmy rozpočtu v dobrých časoch neprejedli a aby nám v zlých časoch neostala prázdna špajza,“ upozornil štátny tajomník rezortu financií.
Analytici spozorovali zhoršenie deficitu v štyroch krajinách Únie, výnimkou nie je ani Slovensko
Ak by bol tento nástroj k dispozícii už v roku 2012, kedy bol schválený ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti, tak by podľa neho malo Slovensko na krízu vytvorenú rezervu vo výške takmer 10 miliárd eur.
Posunutie do ústavného zákona
Ako dodal, výdavkové limity na základe programového vyhlásenia vlády chcú posunúť do ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti a zabrániť tak populistom v budúcnosti zdeformovať a oslabiť tento nástroj. „Dúfam, že sa tak udeje už na júnovej schôdzi parlamentu,„ uzavrel Jančík.
Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) v piatok oznámil, že Slovensko požiada Európsku komisiu o prvú platbu z Plánu obnovy a odolnosti v objeme takmer 460 miliónov eur.