Súbor finančných nástrojov sa rozšíri aj o DLT finančné nástroje, čiže o technológiu distribuovaných záznamov. Ministerstvo financií zverejnilo zatiaľ predbežnú informáciu k novele zákona o cenných papieroch a investičných službách.
Ide o implementáciu euronariadenia a prípravu do budúcna. V súčasnosti aplikovanie smernice do slovenskej legislatívy nebude mať podľa odborníka nijaký vplyv na prax, pretože spomínaná technológia ešte nie je nasadená v praxi.
Prípravy trvali už dlhšie
Ako pre agentúru SITA povedal finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik, na príchod technológie DLT a jej použitie na finančných trhoch sa Európa pripravovala už niekoľko rokov.
Trh s kryptomenami to má stále náročné. Trpezlivosť a vzdelanie ako kľúč k úspechu
„Technológia distribuovanej databázy transakcií patrí medzi blockchain technológie a z podstaty mení klasický spôsob zaúčtovania transakcií na finančných trhoch na podobný spôsob, aký sa dnes využíva pri kryptomenách,“ vysvetlil Búlik.
Vysoká integrita a bezpečnosť
Ide o nástroj na evidenciu vlastníckych práv napríklad k peniazom či akciám a dlhopisom, ktorý nevyužíva centralizovanú databázu prevádzkovanú primárne centrálnymi bankami, ale takzvanú transakčnú databázu rozloženú v rozsiahlej počítačovej sieti.
Tým pádom nie je finančný trh „závislý“ na jednom centrálnom archíve, ale informácie o stave transakcií sa nachádzajú na množstve počítačov. Tým sa podľa analytika zabezpečuje vysoká integrita a bezpečnosť databázy.
Podoba vydávaných dlhopisov by sa mala zmeniť, reguláciu čakajú aj kryptoaktíva
Kým v súčasnosti banky evidujú transakcie vo svojich vlastných lokálnych databázach a aktualizujú ich vždy s oneskorením po zbehnutí transakcie v centralizovanom systéme, pri DLT technológii sa zmeny dejú okamžite. Sú zabezpečené veľkým počtom počítačov v sieti, ktoré transakciu registrujú.