Štát rozdáva mladým Slovákom 300 eur, viacerí však čakajú mesiace

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Štátu sa nedarí udržať mladých ľudí na Slovensku. Tisícky z nich odchádzajú do zahraničia študovať, kde potom zostávajú pracovať. Aby tento trend zvrátil, snaží sa ich motivovať peniazmi, a to 300 eurami mesačne. Realita je však iná, ako poukázala TV Joj vo svojej reportáži na stránke Noviny.sk.

V praxi sa totiž objavili viaceré komplikácie. Študenti, ktorí počítali s týmto príspevkom už od začiatku akademického roka, sa stretli so zdržaniami vo vyplácaní financií. Jedným z nich je aj Jakub, ktorý od augusta čakal na peniaze. Tie mu prišli na konci januára, päť mesiacov po začiatku akademického roka.

Peniaze majú vyplatiť jednorazovo

„Sú ľudia, ktorí očakávali, že vlastne si budú za tieto prostriedky môcť zaobstarať potrebné veci na štúdium,“ uviedol pre televíziu študent Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Jakub.

Hovorkyňa ministerstva školstva Katarína Kohútiková pripustila, že u študentov prvých ročníkov bol proces overovania dlhší. Dostať by mali jednorazovo všetky peniaze, ktoré mali mať od septembra a ďalšia podpora im už bude posielaná pravidelne každý mesiac.

Internáty sú v katastrofálnom stave

Talenty, ktoré zostanú na Slovensku, tak môžu dostať až 4-tisíc eur ročne, cudzinci o tisíc eur viac. Vláda na to v Bruseli získala takmer 40 miliónov eur. Študentská rada vysokých škôl však poukazuje na to, že štipendiá sú úspešné iba čiastočne.

„My máme v strašnom stave, katastrofálnom, vysoké školy. Tie budovy sú odstrašujúce,“ tvrdí odborníčka na školstvo Soňa Hanzlovičová. Ten stav internátov je jedna z vecí, ktorá núti študentov odchádzať študovať do zahraničia,“ doplnil ju predseda študentskej rady Patrik Prístupný.

Len v susednom Česku je vyše 20-tisíc Slovákov, ktorí študujú na ich univerzitách a vysokých školách. Ide tak o každého piateho Slováka, a keď si to porovnajú, kam za tie roky postúpilo Česko a kde zostalo Slovensko, sú potrebné zmeny.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Ministerstvo školstva výskumu vývoja a mládeže SRŠRVŠ Študentská rada vysokých škôl