Slovensko sa z hľadiska inovačného potenciálu za posledný rok prepadlo o deväť miest, v ktorých oblastiach najviac zaostávame?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovensko sa v Globálnom inovačnom indexe, ktorý zoraďuje svetové ekonomiky podľa ich inovačného potenciálu, za posledný rok prepadlo o 9 miest a je na 46. priečke. Do hodnotenia bolo zaradených 132 svetových ekonomík.

Ako ďalej informuje Úrad priemyselného vlastníctva SR, najlepšie výsledky dosahujeme v znalostiach a technologických výstupoch, do ktorých patria napríklad udelené patenty a úžitkové vzory. Naopak, najslabší sme v sofistikovanosti trhu a kreatívnych výstupoch.

Inovačný index

„Na druhej strane, podľa rebríčka Európskeho inovačného indexu, ktorý zohľadňuje len krajiny Európy, sme sa so skóre 64,3 % ocitli v sedemčlennej skupine nových inovátorov, spolu s Maďarskom, Chorvátskom, Poľskom, Lotyšskom, Bulharskom a Rumunskom. Náš inovačný potenciál v porovnaní s Európskou úniou oproti minulému roku stúpol o 4,6 %,“ konštatuje úrad.

Problémom Slovenska sú najmä inovačné vstupy, teda podmienky, ktoré majú inovácie v krajine a nie samotné výstupy, ktoré zo Slovenska pochádzajú.

Podľa úradu treba mať na zreteli fakt, že inovácie sú dlhodobou záležitosťou a medziročný pokles v dlhodobom horizonte nemusí mať reálne negatívne dopady na rozvoj inovácii ako takých.

„Napríklad v porovnaní s rokom 2015 sme sa o viac ako 50 % zlepšili v oblasti verejno-súkromných publikácií a medzinárodných publikácií,“ pripomína.

Stúpli príjmy z duševného vlastníctva

Na druhej strane v mnohých oblastiach Slovensko stúplo. Vo vedomostne náročných odvetviach bol v roku 2021 nárast v zamestnanosti o 6 %.

Oproti roku 2020 stúpol aj počet udelených patentov o 5 % a stúpli aj príjmy z duševného vlastníctva. Citované H-index dokumenty medzi rokmi 2020 a 2021 stúpli o 17 %. Polepšilo si aj naše akademické prostredie, ktoré oproti roku 2019 celkovo stúplo o 2 %.

Global innovation index každoročne spracúva Svetová organizácia duševného vlastníctva a zohľadňuje približne 80 ukazovateľov, ktoré sú rozdelené do dvoch kategórií, inovačné vstupy a inovačné výstupy.

Medzi inovačné vstupy patrí napríklad legislatívne prostredie, stabilné podnikateľské prostredie, infraštruktúra či vzdelávanie, medzi inovačné výstupy zase tvorba inovácií, dopad vytvorených inovácií, nehmotné aktíva, kreatívny priemysel alebo kreativita v online priestore.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Úrad priemyselného vlastníctva SR