Slovensko predalo dlhopisy za viac ako 812 miliónov eur, dopyt pritom dosiahol necelé dve miliardy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 20. januára, 15:29

Slovensko opäť predávalo dlhopisy. V pondelkových aukciách štyroch emisií štátnych bondov investori nakúpili slovenské cenné papiere za 812,3 mil. eur. Celkový dopyt pritom dosiahol necelé dve miliardy eur.

Aukcie budú pokračovať v utorok nekonkurenčnou časťou, kde budú môcť investori nakúpiť slovenské štátne dlhopisy ešte za 141,4 mil. eur. Vyplýva to z údajov zverejnených Agentúrou pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

Najvyššia suma

Najvyššiu sumu v pondelkových aukciách štát získal predajom dlhopisov splatných vo februári 2043, a to 218,5 mil. eur. Druhý najvyšší predaj zaknihovali dlhopisy splatné v marci 2034 v sume 216,5 mil. eur.

So sumou 211 mil. eur nasledovali dlhopisy splatné v júni 2033. Ďalej to boli ešte dlhopisy splatné vo februári 2028 s predajom v objeme 166,3 mil. eur. Priemerný ročný akceptovaný výnos sa v závislosti od druhu emisie pohyboval od 2,6 % do 3,98 %.

Zrýchlené tempo zadlžovania

Ako povedal hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš, Slovensko vstúpilo do nového roka so zrýchleným tempom zadlžovania. Tento krok je rýchlejší než obvykle a môže byť podľa neho spôsobený očakávaným poklesom sadzieb Európskej centrálnej banky, ktorý sa očakáva už v prvom štvrťroku.

Štát zrejme nechce nechať nič na náhodu, keďže tretí rok po sebe si bude musieť požičať veľké sumy,“ uvádza Gábriš. Kým vláda pracuje na znížení rozpočtového deficitu, stále to podľa jeho slov nestačí na zastavenie rastu dlhu.

Slovensko pritom čelí dvom nedávnym zníženiam ratingu, pričom riziková prirážka pre 10-ročné dlhopisy je vyššia v porovnaní s podobnými krajinami. To naznačuje, že finančné trhy sa na Slovensko nepozerajú tak optimisticky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek Gábriš
Firmy a inštitúcie ARDAL Agentúra pre riadenie dlhu a likvidityČSOB banka