Prelom rokov prináša nielen bilancovanie uplynulých mesiacov, ale aj plánovanie do budúcnosti. Finančný odborník Zoltán Čikes zo spoločnosti FinGO.sk upozorňuje na dôležitosť prehľadu o príjmoch, výdavkoch a nasporenej sume, čo môže byť kľúčové v kontexte rastúcich výdavkov a plánovaných legislatívnych zmien, napríklad zvýšenia DPH na niektoré tovary a služby.
Nízka finančná gramotnosť
„Slováci sa často rozhodujú viac emočne a impulzívne. Kvalitný a efektívny finančný plán by im mohol pomôcť sa mať lepšie,“ hovorí Čikes. Taktiež zdôrazňuje potrebu prehľadného rozpočtu a kvalitného finančného plánu k prekonaniu náročnejších finančných období.
„Ak ste s financiami na hrane, odporúčam míňať zmysluplne, znížiť výdavky, ktoré nie sú nevyhnutné a ušetrené peniaze vhodne sporiť, resp. investovať,“ povedal Čikes. Tiež hovorí o častých chybách, ktorých sa ľudia dopúšťajú pre nízku finančnú gramotnosť. Bez jasného rozpočtu sa podľa neho ľudia nepohnú ďalej.
NBS preberá dohľad nad trhom s kryptoaktívami na Slovensku, podnikatelia už budú potrebovať licenciu
Odporúča využívať pravidlo 50 % a 30 % a 20 %, kde 50 % príjmu ide na fixné náklady, 30 % na voliteľné výdavky a 20 % na sporenie a investície. Finančný plán by mal byť podľa Čikesa konkrétny a zohľadňovať individuálne ciele, čím sa ľudia lepšie pripravia na budúcnosť.
„Finančný plán povyšuje vyberanie výhodných produktov na zmysluplné a cieľavedomé konanie,“ uviedol Čikes a dodáva, že zodpovedne pripravený plán môže ušetriť tisícky eur.
Konsolidácia pôžičiek
Január je ideálny čas aj na revíziu dlhov. Vyššia DPH, inflácia a s nimi spojené rastúce ceny môžu predstavovať výzvu pre rodinné rozpočty. Odborný garant pre sektor úverov a kapitálového trhu Universal maklérsky dom Marek Sokol odporúča dôkladnú analýzu financií, ktorá odhalí možné slabiny aj stratégie, ako udržať dlhy pod kontrolou. „Jednou z možností je konsolidácia pôžičiek,“ uvádza Sokol.
Tretina Slovákov si na Nový rok dáva predsavzatie, že bude menej míňať, pravidelne sporiť plánujú viac mladí
Komplexná revízia umožňuje získať prehľad o všetkých povinnostiach a záväzkoch rodiny. Sokol radí vyplatiť najprv nevýhodné pôžičky od nebankových inštitúcií. Ak to finančné možnosti dovolia, je efektívnejšie získať bezúčelový spotrebiteľský úver od banky na vyplatenie týchto pôžičiek.
„To sa oplatí najmä, ak je výsledná splátka nižšia a neexistujú pokuty za predčasné splatenie,“ konkretizuje Sokol. Konsolidácia viacerých pôžičiek do jednej môže znížiť mesačné splátky a poplatky, čím sa optimalizujú celkové výdavky.