Ceny tovarov a služieb by mali byť podľa odhadov analytikov medziročne vyššie aj počas nasledujúcich mesiacov, a očakávajú postupné zrýchľovanie tempa zdražovania. Medziročný rast cien tovarov a služieb v máji výrazne zrýchlil a dosiahol úroveň 2,2 %.
Rast cien postupne zosilňuje už od februára. Smerom nahor infláciu budú tlačiť podľa analytičky 365.bank Jany Glasovej hlavne vyššie ceny benzínu a pridá sa aj zdražovanie potravín.
Rast postupne poľaví
Najmä od mája sa čoraz viac zvýrazňovali problémy v dodávateľských reťazcoch, čo môže podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka spôsobovať meškanie vo výrobe a obmedzovať ponuku produktov na trhu. Firmy totiž pri týchto obmedzeniach budú uprednostňovať výrobu rentabilnejších, a teda skôr drahších produktov, čím sa lacnejšie varianty môžu stať menej dostupné.
Spotrebiteľské ceny na Slovensku opäť rástli, infláciu tlmili len nižšie ceny potravín a energie
„Napriek tomu očakávame, že problémy s komponentmi či rast cien komodít a ropy pre vysoký dopyt postupne poľaví, a tak sa aj miera inflácie na Slovensku a v ostatných krajinách vráti k pôvodným nižším úrovniam,“ povedal Horňák.
Zdražovanie potravín
V priemere sa však za tento rok môže priblížiť k dvom percentám. Glasová za celý tento rok očakáva priemernú infláciu na úrovni 1,7 %. Analytička Wood & Company Eva Sadovská odhaduje celoročnú infláciu na úrovni 1,8 %. Nevylúčila však, že odhad v ďalších mesiacoch upravia ešte smerom nahor.
Hypotéka s najnižším úrokom nemusí byť vždy tá najlepšia, pre Slovákov je však jeho výška dôležitá
Podľa analytikov bude pokračovať aj zdražovanie potravín. Je možné pritom podľa Glasovej identifikovať tri hlavné faktory, ktoré budú podporovať rast cien potravín. Tým najdôležitejším sú rastúce ceny agrokomodít na svetovom trhu.
Predbehli Štatistický úrad
Druhým faktorom je drahšia ropa, ktorá zvyšuje prepravné náklady. „No a do tretice je to pandémia, ktorá v niektorých krajinách ako Brazília, severná Amerika aj Ázia obmedzila produkciu pre protipandemické opatrenia, karanténu a nedostatok pracovnej sily,“ skonštatovala Glasová.
Slovenskí spotrebitelia tentokrát podľa Sadovskej takpovediac trochu „predbehli“ Štatistický úrad SR, nakoľko už niekoľko týždňov upozorňujú oproti predchádzajúcim mesiacom na rastúce ceny potravín v obchodoch. „Niet sa čomu čudovať, potraviny ľudia nakupujú denne a z ich rodinných rozpočtov im nákupy v potravinách ukrajujú približne pätinu,“ povedala Sadovská.