Slováci zostávajú konzervatívni v spravovaní financií, veľkú časť majetku držia v hotovosti na úkor investícií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko si v rebríčku finančného bohatstva polepšilo len nepatrne, keďže kleslo o jednu priečku na 41. miesto z 57 hodnotených krajín. Podľa Allianz Global Wealth Report 2024 dosiahlo čisté finančné bohatstvo na jedného obyvateľa 9 160 eur.

Analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák uvádza, že ekonomická úroveň krajiny, nižšie HDP a mzdy sú jednými z hlavných dôvodov pre nižšie poradie Slovenska v tomto rebríčku.

Konzervatívny prístup k správe financií

Horňák taktiež upozorňuje na konzervatívny prístup Slovákov k správe financií, keďže veľkú časť svojho majetku uchovávajú v hotovosti a na bežných účtoch namiesto investícií.

Z dlhodobého hľadiska sa investovanie javí ako najlepší spôsob budovania finančnej prosperity, no vždy je potrebné zvážiť individuálnu situáciu každého jedného investora,“ uvádza Horňák.

Rozdiely v majetkových štruktúrach domácností

Správa tiež poukazuje na rozdiely v majetkových štruktúrach domácností v porovnaní s vyspelými európskymi krajinami. Slováci držia až 47 % svojho finančného majetku v hotovosti, pričom investície tvoria iba jednu štvrtinu. Naopak, index S&P 500 vzrástol o takmer 24 % za rok 2023, čo naznačuje vyššie zhodnotenie pre investorov s väčším podielom investícií.

Dlhové cenné papiere tvoria na Slovensku len asi štyri percentá finančného majetku. Významnú rolu v raste čistého bohatstva zohrávajú nehnuteľnosti. Podľa analytickej správy NBS rástla hodnota čistého bohatstva domácností od roku 2017 do 2021 o 25 %, pričom hlavným ťahúňom bol rast cien nehnuteľností.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matej Horňák