Slovensko si v rebríčku finančného bohatstva polepšilo len nepatrne, keďže kleslo o jednu priečku na 41. miesto z 57 hodnotených krajín. Podľa Allianz Global Wealth Report 2024 dosiahlo čisté finančné bohatstvo na jedného obyvateľa 9 160 eur.
Analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák uvádza, že ekonomická úroveň krajiny, nižšie HDP a mzdy sú jednými z hlavných dôvodov pre nižšie poradie Slovenska v tomto rebríčku.
Konzervatívny prístup k správe financií
Horňák taktiež upozorňuje na konzervatívny prístup Slovákov k správe financií, keďže veľkú časť svojho majetku uchovávajú v hotovosti a na bežných účtoch namiesto investícií.
Slováci držia miliardy na bežných účtoch, odborníci varujú pred nedostatkom investičnej gramotnosti
„Z dlhodobého hľadiska sa investovanie javí ako najlepší spôsob budovania finančnej prosperity, no vždy je potrebné zvážiť individuálnu situáciu každého jedného investora,“ uvádza Horňák.
Rozdiely v majetkových štruktúrach domácností
Správa tiež poukazuje na rozdiely v majetkových štruktúrach domácností v porovnaní s vyspelými európskymi krajinami. Slováci držia až 47 % svojho finančného majetku v hotovosti, pričom investície tvoria iba jednu štvrtinu. Naopak, index S&P 500 vzrástol o takmer 24 % za rok 2023, čo naznačuje vyššie zhodnotenie pre investorov s väčším podielom investícií.
Chcete investovať do kryptoaktív? Pri platforme Seif Finance by ste mali byť opatrní, na jej činnosť upozorňuje NBS
Dlhové cenné papiere tvoria na Slovensku len asi štyri percentá finančného majetku. Významnú rolu v raste čistého bohatstva zohrávajú nehnuteľnosti. Podľa analytickej správy NBS rástla hodnota čistého bohatstva domácností od roku 2017 do 2021 o 25 %, pričom hlavným ťahúňom bol rast cien nehnuteľností.