Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vyčíslila, že dopad konsolidačného balíčka na rodinu dvoch dospelých s jedným dieťaťom bude okolo 500 eur ročne, zatiaľ čo dopad na jednotlivca bude cca 180 eur ročne. Opatrenia balíčka podľa rady znížia príjmy najviac strednej vrstve, špecificky dôchodcom a rodinám s deťmi.
„Obe skupiny však po zohľadnení predchádzajúcich zvýšení rodinných transferov a 13. dôchodku budú aj po zavedení konsolidačných opatrení na tom lepšie v porovnaní so stavom z roku 2022, teda pred väčšími zásahmi do systému,“ uviedla rada.
Dlhodobá udržateľnosť verejných financií sa naďalej zhoršuje, spôsobuje ju rozpočtová politika aj externé krízy
Úprava rodičovského dôchodku a zmeny v DPH významne prispievajú k poklesu disponibilných príjmov rodín o 1,5 percentuálneho bodu. Zmeny v daňovom bonuse na dieťa pridávajú podľa rozpočtovej rady ďalší pokles 0,3 bodu, zatiaľ čo sekundárne makroekonomické vplyvy znamenajú ďalší pokles kvôli na spomalenie rastu miezd.
Aj keď bude príjem rodín do roku 2028 nižší o 1,8 bodu, automatická valorizácia dôchodkov a sociálnych transferov môže v najbližších rokoch priniesť mierne zlepšenie. Zvýšenie 13. dôchodku mení podľa RRZ situáciu dôchodcov, čím sa pôvodne negatívny dopad konsolidačného balíčka mení na mierne pozitívny.
Schodok verejnej správy Slovenska sa v roku 2023 zvýšil, vláda schválila výročnú správu
Zároveň však legislatívne zníženie daňového bonusu spôsobí, že rodiny s deťmi budú cítiť väčší dopad opatrení. Napriek konsolidačnému balíčku však zostanú disponibilné príjmy vyššie ako v roku 2022. Prídavky na deti a daňový bonus sa nezvyšujú automaticky, čo situáciu rodín s deťmi zhoršuje, kým 13. dôchodok je valorizovaný, čím sa zvyšujú jeho reálne hodnoty.