Popri zrýchľujúcom sa raste úverov sa zintenzívňujú riziká spojené so zadlženosťou domácností. V marcovom makroprudenciálnom komentári to konštatuje Národná banka Slovenska.
Rast dlhu zadlžených domácností počas vlaňajška naďalej predbiehal príjmy. Podiel splátok k príjmu pritom zostáva podľa centrálnej banky stabilný, ale len vďaka predlžujúcej sa splatnosti úverov, ktorá vedie k rastúcemu podielu úverov splácaných na dôchodku. Rástol aj podiel úverov so splatnosťou po dosiahnutí veku 70 rokov.
Tento trend však podľa banky presúva splácanie časti dlhov na dôchodok a zvyšuje riziko finančných ťažkostí spojených s poklesom príjmu na dôchodku. Uvedený vývoj sa najvýraznejšie prejavuje pri klientoch v strednom veku. Národná banka aktuálne analyzuje možnosti zmiernenia tohto rizika.
Silný rast úverov
Na trhu úverov domácnostiam pretrváva silný rast úverov. Úvery domácnostiam zrýchľovali tempo rastu počas celého uplynulého roka a tento trend sa posilnil aj na prelome rokov. Tempo ich medziročného rastu sa počas roka zvýšilo z 5,7 % až na 9,5 %.
K rastu prispievali predovšetkým úvery na bývanie, ktoré si od leta minulého roka udržujú dvojciferný rast. V eurozóne dlhodobo patria medzi najrýchlejšie. Dôvodom zrýchľujúceho sa rastu úverov je podľa centrálnej banky pokračujúci rast cien nehnuteľností, zvyšujúca sa inflácia a stále nízka úroveň úrokových sadzieb.
Zvyšovanie sadzieb
Zároveň sa v úvode tohto roka zdvojnásobil objem znovuprerokovaných úverov. Tento vývoj môže podľa národnej banky súvisieť s obavou klientov z možného nárastu úrokových sadzieb v ďalšom období a ich snahou o udržanie si priaznivých úrokových podmienok.
Hoci zvyšovanie úrokových sadzieb nateraz nie je plošné, niektoré banky k tomuto kroku už pristúpili.
Úrokové sadzby na Slovensku však zatiaľ ostávajú takmer najnižšie v eurozóne. Do konca roka 2021 sa zosilňoval trend predčasného splácania úverov.
Dočasné kampane bánk
V úvode tohto roka sa zastavil aj razantný pokles úrokových sadzieb pri spotrebiteľských úveroch, spôsobený dočasnými kampaňami vybraných bánk. Vo februári tohto roka tak boli sadzby pri nových spotrebiteľských úveroch už o 0,3 bodu vyššie, ako tomu bolo na konci minulého roka.
Tieto zmeny v úrokových sadzbách sa však výraznejšie neodrazili vo vývoji spotrebiteľských úverov, ktoré aj naďalej pokračovali v postupnom zmierňovaní svojich medziročných prepadov. V januári už miery zlyhaných úverov nepokračovali v poklese, ako tomu bolo počas celého uplynulého roka.