Minister investícií Richard Raši v stredu spolu so štátnym tajomníkom Michalom Kaliňákom v Poľsko-slovenskom dome v Bardejove predstavili výsledky programov cezhraničnej spolupráce Interreg.
Eurofondy z týchto programov už dve dekády pomáhajú zlepšovať život občanov v pohraničných oblastiach Slovenska.
Trvajúca spolupráca
Za minulé programové obdobie bolo po celom Slovensku v rámci programov Interreg podporených takmer 600 projektov za viac ako 600 miliónov eur.
Rozpočtová rada zlepšila prognózu deficitu verejnej správy. Prispelo k tomu najmä navýšenie očakávaného výnosu firemných daní
„Táto, už takmer dve desiatky rokov trvajúca spolupráca je dôkazom toho, že hranice nás nerozdeľujú, ale spájajú. Programy Interreg patria v čerpaní eurofondov k najúspešnejším. Prispievajú k rozvoju infraštruktúry, cestovného ruchu, kultúry, budovaniu cyklotrás a mnohých ďalších sfér. Pokrývajú všetky kraje Slovenska a pomáhajú rozvoju pohraničných oblastí,“ vysvetlil minister investícií Richard Raši.
Okres Bardejov a celý Prešovský samosprávny kraj aktívne podporuje najmä program Interreg Poľsko-Slovensko. V ňom bolo za minulé programové obdobie vyčerpaných takmer 99 % všetkých finančných prostriedkov z viac ako 178 miliónovej alokácie.
Fond malých projektov
Podporených bolo 90 štandardných projektov a viac ako 450 mikro-projektov v rámci Fondu malých projektov, ktorý pomáha aj tým najmenším obciam, aby sa mohli zapojiť a rozvíjať svoje územie.
Stopercentné čerpanie starých eurofondov presiahli skoro všetky programy, jeden stále ale výrazne zaostáva
V okrese Bardejov bolo z programu Interreg Poľsko-Slovensko realizovaných sedem projektov za viac ako 12 miliónov eur. Navyše sa za 12 miliónov eur realizovali dva projekty, ktoré sa týkali dobudovania cestnej infraštruktúry na poľskej a slovenskej strane.
Rekonštruckia cesty
V rámci týchto projektov bolo urobených viac ako 30 km ciest. Slovenská časť pokrývala rekonštrukciu cesty medzi Prešovom a Bardejovom, ktorá bola v minulosti tankodromom.
„V samotnom Bardejove sa zasa podporila rekonštrukcia kultúrnej pamiatky – Kláštora Františkánov, ktorý bol v havarijnom stave a vzniklo tam centrum remesiel s mnohými dielňami. Významnou je aj investícia v oblasti cestovného ruchu, konkrétne do cyklochodníkov a cyklociest, ktorá prispela k tomu, aby sa postupne dokončil okruh 250 km cyklociest okolo Tatier prechádzajúci tak cez Slovensko, ako aj Poľsko,“ uviedol Raši.
Čerpanie starých eurofondov sa stále zvyšuje, priblížilo sa k hranici 15 miliárd eur
V novom programovom období je na cezhraničnú spoluprácu v programe Interreg PL-SK vyčlenených viac ako 162 mil. eur a 67 % z tejto alokácie je už rozdelených v 47 projektoch. Sú to napríklad projekty na boj proti živelným pohromám a odstraňovanie ich následkov či rekonštrukcie ciest v Prešovskom kraji za viac ako 22 miliónov eur, ale aj projekty na podporu kultúry a cestovného ruchu.
Päť programov
V rámci programov cezhraničnej spolupráce Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR participuje na piatich programoch, z toho dva priamo riadi.
„Musím konštatovať, že v programe Slovensko – Česko máme v tejto chvíli schválené projekty, ktoré sú vo výške približne 73 % z celkovej alokácie a z 83 programov cezhraničnej spolupráce, ktoré sú v Európe, sme na popredných priečkach, čo sa týka čerpania. Rovnako v druhom programe, ktorý riadime, Slovensko – Rakúsko, je rozdelených viac ako 50 % alokácie programu,“ ozrejmil na záver generálny riaditeľ sekcie európskej územnej spolupráce Martin Hudzík.