Prieskum: Osem z desiatich študentov si sporí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sporenie
Ilustračné foto. pixabay.com

Vreckové dostáva takmer 80 % stredoškolákov.

Polovica stredoškolákov má založený účet v banke. Ako ďalej ukázal prieskum organizácie JA Slovensko, ktorá testovala žiakov základných a stredných škôl od 14 do 20 rokov v rámci programu Viac ako peniaze, vyše 65 % stredoškolákov používa mobil banking, či internet banking. Takmer všetci používajú aj platobnú kartu. Skoro 80 % školákov si pravidelne sporí.
Pravidelnosť vreckového
Na Slovensku dostáva vreckové podľa výsledkov prieskumu takmer 80 % stredoškolákov. Podľa odborníkov je pre žiakov druhého stupňa základnej školy najvhodnejšie dávať vreckové pravidelne, ideálne raz za dva týždne. „Študenti stredných škôl by už mali s peniazmi vedieť vyjsť na mesačnej báze. Výdavky si dokážu lepšie odhadnúť aj plánovať,“ uviedla Katarína Vatrtová, vedúca oddelenia Bežné účty a transakcie VÚB.
Najviac nákladov majú vysokoškoláci
Najvyššie finančné nároky na štúdium a vreckové majú vysokoškoláci. Ich náklady sa pohybujú od 2 000 do 4 400 eur za rok, podľa miesta štúdia a typu vysokej školy. Zdrojom financií sú pre väčšinu z nich (83 %) predovšetkým rodičia. Dve tretiny vysokoškolákov kvôli peniazom popri štúdiu aj brigádujú.
Na čo študenti míňajú
Z údajov ČSOB vyplýva, že študenti platia najčastejšie v obchodoch s potravinami, supermarketoch, obchodoch s odevmi a na čerpacích staniciach. Tento trend potvrdzujú aj výsledky prieskumu TNS Slovakia Millennials+ medzi generáciou 12-26 ročných. Z neho vyplýva, že veľká časť peňazí mladých smeruje na jedlo a oblečenie či obuv, viac ako 55 eur mesačne.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ČSOB Československá obchodná bankaVÚB Všeobecná úverová banka