Prezident vrátil parlamentu zákon o úveroch na bývanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR
Ilustračné foto. SITA/Jozef Jakubčo

Dôvodom na nepodpísanie zákona je podľa prezidenta nejasná formulácia v jednej z jeho častí.

Zákon o úveroch na bývanie poputuje napriek jeho novembrovému schváleniu opäť do parlamentu. Prezident Andrej Kiska totiž v piatok rozhodol, že tento zákon vráti poslancom na opätovné prerokovanie, v ktorom požaduje schválenie zmeny. Problémom je podľa prezidenta nejasná formulácia zákona v jednej z jeho častí.

V praxi zákon podľa prezidenta môže spôsobiť problémy
Schválené znenie časti jedného odseku v paragrafe 18 zákona totiž podľa prezidenta vnáša do paragrafu vnútorný rozpor, „ktorý sa nedá preklenúť doslovným, systematickým ani logickým výkladom“. „Citované ustanovenie súčasne nie je náležite previazané s ostatným normatívnym obsahom paragrafu 18 zákona. Preto zastávam názor, že paragraf 18 ods. 1 časť druhej vety za bodkočiarkou zákona svojím účelom, nepresnou a nejasnou formuláciou protirečí celému ustanoveniu paragrafu 18 zákona, čo môže v praxi spôsobiť významné aplikačné problémy,“ upozorňuje prezident. Navrhuje preto poslancom pri opätovnom prerokovaní časť vety zo spomínaného odseku zákona vypustiť.

Zákon upravuje aj podmienky poskytovania úverov
Zákon o úveroch na bývanie upravuje právo spotrebiteľov na odstúpenie od zmluvy o úvere na bývanie bez udania dôvodu, a to do štrnástich kalendárnych dní od uzavretia zmluvy. Norma ustanovuje aj podmienky pri poskytovaní úverov na bývanie, postupy a informácie pred uzatvorením zmluvy, ako aj spôsob výpočtu celkových nákladov spotrebiteľa spojených s poskytovaním úveru na bývanie. Rovnako zavádza povinnosť informovať záujemcu o úver o parametroch úveru, a to na novom formulári ESIS.

Nové pravidlá by mali platiť v marci budúceho roka
Zákon o úveroch na bývanie sa zameriava aj na stanovenie podmienok posúdenia úverovej bonity spotrebiteľa. Veriteľ nesmie posudzovať schopnosť spotrebiteľa splácať úver na bývanie iba na základe toho, že hodnota nehnuteľnosti určenej na bývanie presahuje výšku úveru. Na základe zákona sa upravuje aj predčasné splatenie úveru na bývanie, zmena meny a prístup k postupom mimosúdneho vybavovania sťažností, reklamácií a nápravy v prípade urovnávania sporov medzi veriteľom a spotrebiteľom ako aj medzi finančným agentom a spotrebiteľom.
Veriteľ je povinný na účely poskytovania úverov na bývanie a posúdenia schopnosti spotrebiteľa splácať úver poskytovať údaje o úveroch na bývanie aspoň do jedného elektronického registra údajov. Účinnosť zákona je stanovená od 21. marca 2016.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky