Navrhovaný systém spoločnej ochrany bankových vkladov v EÚ by sa nemal vzťahovať na družstevné banky a sporiteľne.
Európska komisia (EK) navrhuje, aby družstevné banky a sporiteľne v EÚ dostali výnimku z navrhovaných pravidiel spoločného mechanizmu ochrany bankových vkladov. Informoval o tom v pondelok denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), pričom sa odvolával na vyjadrenia predsedu Európskej komisie (EK) Jeana-Clauda Junckera. V Nemecku navrhovaný celoeurópsky systém čelí silnej kritike pre obavy, že z peňazí určených na garanciu domácich vkladov sa budú zachraňovať sporitelia v iných krajinách.
Družstevné banky a sporiteľne nestáli podľa Junckera za krízou
„Družstevné banky a sporiteľne nebudú podliehať garancii vkladov,“ citoval FAZ Junckera. Finančnú krízu vyvolali „ľudia, ktorí sa neriadili zásadami sociálno-trhovej ekonomiky“, čo nie je prípad družstevných bánk a sporiteľní, dodal predseda EK.
Podrobnosti do konca roka
Členské štáty EÚ v súčasnosti garantujú bankové vklady do sumy 100 tis. eur na osobu. Systém zaistenia navrhovaný EK má slúžiť ako garant národných fondov na ochranu vkladov. Podrobnosti chce bruselská komisia predstaviť do konca tohto roka. Jednotný mechanizmus ochrany vkladov predstavuje tretí a posledný pilier projektu európskej bankovej únie. Ďalšími dvoma sú centralizovaný mechanizmus bankového dohľadu a spoločný systém riešenia problémov bánk vo finančných ťažkostiach.