V rámci bankového sveta sa takmer všetky novinky posledných dní týkajú krachu americkej Sillicon Valley Bank. Do problémov sa dostali aj banky Silvergate a Signature.
Objavujú sa preto viaceré pochybnosti, či tieto problémy nie sú podobné pádu Lehman Brothers z roku 2008 a či sa majú Slováci obávať o svoje úspory. Avšak viacerí finanční odborníci a analytici ubezpečujú, že sa nie je čoho obávať.
„Nevnímame ako pravdepodobné, že by mal krach Sillicon Valley Bank vyvolať podobný efekt ako pád Lehman Brothers v roku 2008. Krach Sillicon Valley Bank finančnú krízu nespustí, bankový sektor je zdravý,“ povedal generálny riaditeľ Partners Investments Maroš Ovčarik.
Izolovaná udalosť
Situácia je podľa Ovčarika odlišná preto, že dnešný stav globálneho hospodárstva je lepší a investičná banka Lehman Brothers bola oveľa väčšia a vo finančnom systéme dôležitejšia v porovnaní so Sillicon Valley Bank.
Viac o téme: Krach Silicon Valley Bank
Predstavitelia skrachovanej Silicon Valley Bank čelia skupinovej žalobe, podcenili riziká a investície boli negatívne ovplyvnené
„Predpokladáme, že pády týchto bánk budú predstavovať izolovanú udalosť a nákaza okolo nich by sa nemala šíriť ďalej,“ povedal pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis.
Iracionálna panika
Problémy Silicon Valley Bank boli podľa neho jedinečné, a to vo viacerých rovinách. Jednak pre veľkú expozíciu voči technologickému sektoru, kde najskôr benefitovala z prudkého rastu vkladov od týchto firiem a následne musela čeliť problémom ich prudkého odlevu po znížení ochoty rizikového kapitálu financovať technologické startupy.
Moody's zhoršil výhľad amerického bankového systému, podľa S&P niektoré banky prejavujú väčšie znaky stresu
A jednak pre nezaisťovanie sa voči úrokovému riziku. „Európske banky vo všeobecnosti nemajú tak veľkú koncentráciu voči jednému sektoru ekonomiky a predpokladám, že lepšie a viac obozretne riadia úrokové riziko,“ pokračoval Pánis.
Na druhej strane, pri systéme frakčných rezerv, ak nastane iracionálna panika a masívny výber vkladov v jednom momente, tak problém ustáť takúto situáciu môže mať podľa Pánisa aj zdravá európska banka. „Nepredpokladám však, že by takýto scenár mal nastať a ak by to hrozilo predpokladám, že tvorcovia politík v Európe by prijali opatrenia,“ pokračoval Pánis.
Slovenské banky sú stabilné
Bežného Slováka by sa otras na americkom bankovom trhu nemal podľa neho nijako bezprostredne dotknúť. „V tomto smere je potrebné zdôrazniť, že slovenské banky nečelia problémom podobným, ako nedávno skrachované americké inštitúcie a vo všeobecnosti sú stabilné s robustnými súvahami a majú aj viac diverzifikované zdroje vkladov,“ dodal Pánis.
Americká vláda podnikla mimoriadne kroky, aby po krachu Silicon Valley Bank zastavila potenciálnu bankovú krízu
Podobný názor zastáva aj Tatra banka. Jej hovorkyňa Simona Miklošovičová uviedla, že vzniknutá situácia na slovenský bankový sektor nemá dopad.
„Slovenské banky sú dobre kapitalizované, stabilné inštitúcie s diverzifikovanou klientskou základňou. Podliehajú väčšej regulácii, sú teda konzervatívnejšie a musia dodržiavať prísnejšie pravidlá,“ povedala pre agentúru SITA Miklošovičová. Stabilitu slovenského bankového sektora potvrdila vo svojich stanoviskách aj Národná banka Slovenska.
Na Slovensku naposledy krachovali banky pred vyše dvadsiatimi rokmi. Bolo to niekoľko menších bánk. AG banku vyhlásili za neschopnú vyplácať vklady začiatkom decembra 1999, Slovenskú kreditnú banku v druhej polovici apríla 2000, Dopravnú banku začiatkom júla 2000 a Devín banku koncom augusta 2001. Pod ich krach sa podpísali nevymožiteľné úvery poskytnuté v deväťdesiatych rokoch.