Americká vláda podnikla mimoriadne kroky, aby po krachu Silicon Valley Bank zastavila potenciálnu bankovú krízu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Silicon Valley Bank
Foto: ilustračné, SITA/AP

Americká vláda prijala v nedeľu mimoriadne opatrenia na zastavenie potenciálnej bankovej krízy po krachu Silicon Valley Bank (SVB) a ubezpečila všetkých vkladateľov finančnej inštitúcie, že sa môžu rýchlo dostať ku všetkým svojim peniazom.

Oznámenie prišlo v čase obáv, že by sa mohli rozšíriť faktory, ktoré spôsobili krach banky so sídlom v kalifornskej Santa Clare. Regulačné úrady sa celý víkend snažili nájsť kupca pre inštitúciu, ktorá priniesla druhý najväčší krach banky v histórii. Zdá sa však, že toto úsilie v nedeľu zlyhalo.

Skrachovala aj ďalšia banka

V nedeľu regulačné orgány oznámili, že skrachovala aj Signature Bank so sídlom v New Yorku a prevzali nad ňou kontrolu. Signature Bank s aktívami v hodnote viac ako 110 miliárd dolárov je tretím najväčším krachom banky v histórii USA.

Viac o téme: Krach Silicon Valley Bank

V snahe posilniť dôveru v bankový systém ministerstvo financií, Federálny rezervný systém (Fed) a Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov (FDIC) v nedeľu uviedli, že všetci klienti SVB budú chránení a budú mať prístup k svojim peniazom. Zároveň oznámili kroky, ktorých cieľom je ochrániť klientov banky a zabrániť ďalšiemu hromadnému vyberaniu vkladov.

„Tento krok zabezpečí, aby bankový systém USA naďalej plnil svoje dôležité úlohy ochrany vkladov a poskytovania prístupu k úverom domácnostiam a podnikom spôsobom, ktorý podporuje silný a udržateľný hospodársky rast,“ uviedli agentúry v spoločnom vyhlásení.

Budú mať prístup k svojim peniazom

Na základe plánu budú mať vkladatelia v Silicon Valley Bank a Signature Bank, vrátane tých, ktorých vklady presahujú poistný limit 250-tisíc dolárov, prístup k svojim peniazom v pondelok.

V nedeľu tiež ďalšia sužovaná banka, First Republic Bank, oznámila, že posilnila svoje finančné zdravie získaním prístupu k financovaniu od Fed-u a JPMorgan Chase. V samostatnom oznámení Fed v nedeľu neskoro večer oznámil rozsiahly program núdzových úverov, ktorého cieľom je zabrániť vlne hromadného vyberania vkladov z bánk, ktoré by ohrozilo stabilitu bankového systému a celej ekonomiky.

Predstavitelia Fed-u program charakterizovali ako podobný tomu, čo centrálne banky robia už desaťročia – pôžičky pre bankový systém sa poskytujú voľne, aby klienti mali istotu, že budú mať prístup k svojim účtom, kedykoľvek to bude potrebné.

Program Fed-u by mal stačiť

Program umožní bankám, ktoré potrebujú získať hotovosť na vyplatenie vkladateľov, požičať si tieto peniaze od Fed-u namiesto toho, aby museli predávať štátne dlhopisy a iné cenné papiere na získanie peňazí.

Silicon Valley Bank bola nútená predať časť svojich štátnych dlhopisov so stratou, aby mohla financovať výbery svojich klientov. V rámci nového programu Fed-u môžu banky tieto cenné papiere zverejniť ako zábezpeku a požičať si z núdzového nástroja.

Ministerstvo financií vyčlenilo 25 miliárd dolárov na kompenzáciu prípadných strát vzniknutých v rámci núdzového úverového nástroja Fed-u. Predstavitelia Fedu však uviedli, že neočakávajú, že by museli použiť niečo z týchto peňazí, keďže cenné papiere, ktoré boli poskytnuté ako záruka, majú veľmi nízke riziko zlyhania.

Program Fed-u by mal podľa analytikov v pondelok stačiť na upokojenie finančných trhov. „Pondelok bude pre mnohých v regionálnom bankovom sektore určite stresujúcim dňom, ale dnešné opatrenie výrazne znižuje riziko ďalšej nákazy,“ uviedli vo svojej výskumnej správe ekonómovia investičnej banky Jefferies.

Hoci nedeľňajšie kroky znamenali najrozsiahlejší zásah vlády do bankového systému od finančnej krízy v roku 2008, jej opatrenia sú v porovnaní s opatreniami spred 15 rokov relatívne obmedzené. Samotné dve skrachované banky nezachránili a neposkytli im peniaze daňových poplatníkov.

Krach Silicon Valley Bank

SVB, ktorá na trhu pôsobila 40 rokov a slúžila predovšetkým technologickým pracovníkom a spoločnostiam podporovaným rizikovým kapitálom, skolabovala po tom, čo nezískala 2,25 miliardy dolárov na pokrytie straty z predaja aktív, najmä amerických vládnych dlhopisov, ktoré boli ovplyvnené vyššími úrokovými sadzbami.

Jej problémy podnietili run vkladateľov na vklady a vyvolali obavy investorov o celkový stav bankového sektora. Kontrolu nad aktívami SVB v piatok prevzali kalifornské a federálne regulačné orgány. Je to najväčší krach banky v USA od roku 2008

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov (FDIC)Federálny rezervný systém (Fed)First Republic BankJPMorgan ChaseSignature BankSilicon Valley Bank