Operatívny lízing zaznamenáva už aj v segmente malých a stredných firiem stúpajúci trend. „Malé firmy si nemôžu dovoliť zamestnať človeka, ktorý by sa staral výhradne o firemný vozový park,“ tvrdí obchodný riaditeľ Arval Slovakia Michal Duška. Poukazuje tak na jeden z najčastejších dôvodov, prečo sa majitelia malých firiem rozhodnú pre služby operatívneho lízingu.
Tento trend vníma aj spoločnosť Business Lease Slovakia. Pre firmy na Slovensku začína byť mobilita čoraz podstatnejšia než to, že vo firemnej garáži majú odparkované vozidlá v osobnom vlastníctve. „Očakávame naďalej rast operatívneho lízingu najmä zo strany malých a stredných firiem, ktoré sa čoraz častejšie na nás obracajú a prechádzajú z klasických foriem obstarania auta, teda z hotovosti či finančného lízingu,“ informuje spoločnosť Business Lease Slovakia.
Komplexný servis
Správa vozového parku je v réžii spoločnosti, ktorá operatívny lízing poskytuje. „Firma u nás platí za komplexnú službu, ktorá v sebe zahŕňa od obstarania vozidla a celkového servisu od nákupu diaľničných známok či výberu pneumatík, cez pravidelné servisné prehliadky vozidiel až po riešenie poistných udalostí a akútnych situácií na ceste,“ uviedol Michal Duška.
Spoločnosť Arval Slovakia sa stretáva s predsudkom, že operatívny lízing je drahá záležitosť. Avšak podľa Dušku to nie je pravda. Majitelia firiem si totiž pri operatívnom lízingu nastavujú mesačnú platbu aj podľa výberu služieb, ktoré pri správe vozidla práve potrebujú. Pri aute nižšej kategórie sa tak mesačný poplatok začína podľa Dušku na úrovni 150 eur.
Podľa spoločnosti Business Lease Slovakia naďalej existujú aj veľké firmy, ktoré na operatívny lízing stále neprešli. „Očakávame posun aj pri týchto firmách, keďže aj v súvislosti s možnou krízou firmy potrebujú alokovať úspory a šetriť náklady na horšie časy,“ uviedla firma Business Lease Slovakia.