Nálada slovenských podnikateľov a spotrebiteľov sa v júli opäť zhoršila, výnimku tvorili len obchodníci. Ako ďalej informuje Štatistický úrad SR, dôvera podnikateľov v obchode sa zvýšila a priblížila sa k hodnotám zo začiatku roka 2020.
Napriek uvoľňovaniu opatrení najviac klesla dôvera podnikateľom v službách, v priemysle a mierne aj v stavebníctve. Spotrebitelia vyjadrili podľa štatistikov pesimistickejšie očakávania najmä z celkovej hospodárskej situácie, úspor domácností, vývoja nezamestnanosti, ako aj z rastu cien.
Pokles vo väčšine odvetví
Sezónne upravený indikátor ekonomického sentimentu tak podľa zverejnených údajov klesol o 6,2 bodu na 100,8 bodov. Jeho aktuálna hodnota je optimistickejšia ako pred rokom a nachádza sa mierne pod úrovňou dlhodobého priemeru o 1,7 bodu.
Viac o téme: Koronavírus
Medzi podnikateľmi v priemysle poklesla dôvera po sezónnej úprave v júli na hodnotu 4,7. Vývoj ovplyvnil najmä pokles očakávanej produkcie a pokles objednávok.
Najvýraznejšie sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom znížil trend priemyselnej produkcie. Pokles sa zaznamenal vo väčšine odvetví, hlavne vo výrobe dopravných prostriedkov či drevených a papierových výrobkov.
Podnikatelia v službách
Najvyššiu mieru pesimizmu vyjadrili v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom podnikatelia v službách, a to aj napriek tomu, že prístup k službám je bez obmedzení, pretože epidemická situácia je stále dobrá.
Hodnota sezónne očisteného indikátora dôvery v službách v júli klesla druhý mesiac po sebe. Kým v júni bol pokles len o 2,3 percentuálneho bodu, v júli sa prepadol až o 13 percentuálnych bodov na hodnotu 12.
Slovensko bolo v roku 2020 desiatou najotvorenejšou ekonomikou na svete (komentár)
Vývoj indikátora ovplyvnili pesimistickejšie hodnotenia podnikateľskej situácie, očakávaného dopytu, ale aj dopytu za posledné tri mesiace.
Pesimistickejšia atmosféra
Spotrebiteľská atmosféra na Slovensku bola na začiatku júla mierne pesimistickejšia ako predchádzajúci mesiac. Sezónne upravený indikátor medzimesačne klesol o 2,2 bodu na hodnotu -20,6.
Indikátor tak zastavil svoj štvormesačný pozitívny rast. Respondenti boli o niečo viac pesimistickejší v očakávaniach celkovej hospodárskej situácie, úspor domácností, vývoja nezamestnanosti a vyjadrili aj znepokojenie z rastu cien.
Nedostatok pracovníkov v gastre nemusí znamenať horšie služby, ale zákazník si za ne priplatí
Indikátor dôvery v obchode rástol ako jediný zo sledovaných oblastí päť mesiacov v rade. V júli sa priblížil k hodnotám zo začiatku roka 2020 a dosiahol 26,3 bodov. Obchodníci priaznivo hodnotia uvoľňujúce protipandemické opatrenia, sú však ešte stále opatrní v hodnotení budúceho vývoja.
Dopad tretej vlny
Ako k zverejneným štatistikám uviedla analytička 365.bank Jana Glasová, zhoršovanie sentimentu vo viacerých oblastiach hospodárstva je zapríčinené šírením delta variantu, čo vyvoláva obavy z opätovného zatvárania ekonomiky počas jesene.
Ďalší vývoj ekonomického sentimentu bude preto podľa nej závisieť hlavne od toho, aký dopad bude mať tretia vlna pandémie na našu ekonomiku.
„Prejavovať by sa to mohlo predovšetkým počas jesenných mesiacov. Pesimizmus môže narastať hlavne medzi priemyselníkmi, ktorá bude ovplyvňovaná hlavne vývojom materiálovej krízy,“ predpokladá Glasová.